Blog
- Home
- Wiadomości
- Drony a 5G: Jak superszybki Internet zmieni ich możliwości?
Drony a 5G: Jak superszybki Internet zmieni ich możliwości?
Sieć w technologii 5G nie jest na rynku niczym nowym. Pierwsze komercyjne urządzenia wyposażone w modemy sieci 5G pojawiły się na rynku już w 2018 roku. Początkowo sieć 5G była energochłonna oraz wymagała stosowania zewnętrznych modemów z dużymi antenami, co zwiększało wymiary zewnętrzne urządzeń. Dodatkowo w początkowej fazie rozwoju sieci 5G jej zasięg daleko odbiegał od przyjętych standardów i pokrycia sieci 4G LTE, a większość stacji bazowych nadal łączyła się z centrami danych za pośrednictwem niezaktualizowanych połączeń kablowych o niskiej wydajności.
Aktualnie sieć 5G jest niezwykle rozbudowaną i zaawansowaną technologią, z której korzystamy w wielu aspektach naszego życia codziennego. Smartfony, tablety, komputery przenośne, urządzenia IoT, a nawet smartwatche korzystają już z sieci 5G, które pokrycie zasięgiem w naszym kraju stoi na bardzo wysokim poziomie.
Na przestrzeni najbliższych miesięcy na rynku pojawiać się będą drony, które po raz pierwszy wyposażane będą w modemu sieci 5G. Ich implementacja otworzy zupełnie nowe możliwości rozwoju oraz wykorzystania dronów – głównie niewielkich i niezwykle uniwersalnych quadrcopterów.
Sieć 4G LTE vs 5G
Przed omówieniem możliwości wykorzystania sieci 5G w dronach należy szybko porównać sieć 4G LTE i 5G. Sieci 4G LTE (Long Term Evolution) i 5G (piąta generacja sieci komórkowych) aktualnie różnią się znacząco pod względem technologii, możliwości oraz zastosowań.
Sieć 5G została zaprojektowana pod kątem wyższej prędkości przesyłu danych, ale istotniejsze są inne kwestie. 5G znacznie lepiej sprawdza się w przestrzeniach z dużym zagęszczeniem urządzeń klienckich. Tym samym korzystając z sieci 5G w zatłoczonych miejscach nie trzeba obawiać się o spadki wydajności. Kolejną istotną kwestią są opóźnienia. W sieci 5G latencja spada z 30-50 ms do zaledwie 1-10 ms, co pozwala na wykorzystanie sieci 5G do zdalnej, automatycznej oraz autonomicznej obsługi urządzeń.
Sieć komórkowa piątej generacji po raz pierwszy projektowana była pod kątem komunikacji Internetu Rzeczy, rozszerzonej rzeczywistości, wirtualnej rzeczywistości oraz autonomicznych pojazdów. Jej stabilność jest znacznie wyższa, niż sieci 4G LTE, co pozwala na wykorzystanie 5G w operacjach dronów.
W jaki sposób 5G zrewolucjonizuje operacje dronowe?
Sieć 5G dzięki swojemu potencjałowi oraz cechom charakterystycznym oraz projektowaniu bezpośrednio z myślą o IoT i autonomicznych rozwiązaniach znacząco wpłynie na wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych otwierając zupełnie nowe możliwości wykorzystania. Konstrukcje wyposażone we wbudowany modem sieci 5G na terenie z pokryciem zasięgiem siecią 5G staną się użyteczniejsze od modeli z tradycyjną łącznością lub modemami 4G LTE.
Kontrola w czasie rzeczywistym bez opóźnień
Dzięki niskim opóźnieniom w sieci 5G (rzędu 1 ms, maksymalnie 10 ms), operatorzy dronów będą mogli precyzyjniej sterować urządzeniami, nawet na duże odległości – przewyższające możliwości klasycznej łączności 2,4-5,8 Ghz. To istotne w sytuacjach wymagających natychmiastowej reakcji, jak akcje ratunkowe czy operacje wojskowe. Co istotne sieć 5G umożliwia niezawodne połączenie w miejscach o dużym obciążeniu sieci, np. w miastach podczas masowych wydarzeń.
Szybszy transfer danych = większe możliwości analizy
Drony wyposażone w zaawansowane kamery i sensory generują ogromne ilości danych. 5G umożliwi ich przesył w czasie rzeczywistym, co pozwoli na:
- Bieżące analizowanie obrazu i danych z czujników.
- Przesyłanie obrazu w wysokiej rozdzielczości (np. 4K lub 8K) bez opóźnień.
- Lepszą współpracę z systemami sztucznej inteligencji.
Wyższa autonomia i rozwój rojów dronów
Sieć 5G wspiera komunikację między urządzeniami (Machine-to-Machine, M2M), co umożliwia dronom koordynację między sobą. Dzięki tej możliwości drony zyskają większą autonomię, co przełoży się na możliwość wykorzystania rojów dronów, ich lepszej koordynacji, a także wspólnej wymiany informacji o przeszkodach i trasach przelotu bezpośrednio pomiędzy dronami.
Drony z 5G – kolejny krok w rozwoju technologii bezzałogowych
Wykorzystanie sieci 5G w dedykowanych konstrukcjach bezzałogowych statków powietrznych znacząco wpłynie na ich rozwój oraz możliwości wykorzystania. Dzięki 5G drony będą mogły szybciej przesyłać dane, być sterowane na dużych odległościach oraz lepiej przetwarzać informacje przesyłane pomiędzy dronami, aparaturą, a innymi elementami bezzałogowego systemu powietrznego.