Fotogrametria lotnicza

Fotogrametria lotnicza jest główną metodą wytwarzania map, ponieważ umożliwia dokładny wgląd w badany obszar, znacznie upraszcza pomiary oraz umożliwia wykorzystanie szeregu nowych rozwiązań (np. skanowania laserowego)

Największymi zaletami tej techniki pomiarowej są:

 • krótki czas pracy w terenie,
 • jednoczesna rejestracja wszystkich szczegółów,
 • powtarzalnosć pomiarów,
 • dostep do elementów i miejsc trudnodostępnych,
 • możliwość pomiaru nawet bez sygnalizacji punktów kontrolnych

Sam proces projektowania nalotu jest relatywnie prosty. Znając zakres opracowania można powiedzieć, że najtrudniejsza część odbywa się w biurze/przed komputerem.

Sprowadza się ona do “kilku kliknięć”, a dron sam pozyskuje materiał wykonując lot po automatycznej, wcześniej zaplanowanej trasie.

Najpopularniejszym produktem jest aktualna ortofotomapa/ortofotomozaika. To właśnie dzięki niej możemy nanieść mapę wektorową oraz szybko zweryfikować czy wszystkie elementy zostały na nią naniesione. W dalszym kroku możemy pomierzyć lub poprawić błędy.

Taką ortofotomapę możemy wykorzystać jako opracowanie map “od zera”.

Kolejnym produktem fotogrametrycznym który z roku na rok zyskuje na popularności jest pomiar objętości oraz bilanse mas składów magazynowych. Ten proces pomiaru jest bardzo szybki w porównaniu do pomiaru klasycznego (tachimetr/odbiornik GNSS) i nie wymaga wstrzymania prac na opracowywanym obszarze.

Produkty fotogrametryczne cechują się wysoką uniwersalnością, dużą dokładnością, szybkością pozyskiwania oraz co najwazniejsze dużym poziomem bezpieczeństwa, ponieważ pilot drona nie znajduje się na terenie opracowania.

Pojedynczy oblot fotogrametryczny już sam w sobie przynosi dużo użytecznch informacji, natomiast wykonywanie cyklicznych oblotów daje nowe możliwości przy monitorowaniu postepu prac budowlanych. Dzieki tym danym możemy bardzo szybko odtworzyć sytuacje jaka była na miejscu budowy. Jest to nieocenione narzedzie pozwalajace zaktualizowac stan robót budowlanych oraz na bieżąco kontrolować sytuację zarówno z ramienia wykonawcy, jak i nadzoru budowlanego.

W ofercie Dilectro znajdują się następujące programy do opracowywania danych terenowych pozyskanych z bezzałogowych statków powietrznych do tworzenie produktów fotogrametrycznych:

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

  Masz pytania?

  ×
  img

   Jak możemy pomóc?

   Szybki kontakt

   Sprzedaż

   +48 881 726 601

   kontakt@dilectro.pl

   Szkolenia

   +48 881 726 648

   szkolenia@dilectro.pl

   Serwis

   +48 881 726 642

   serwis@dilectro.pl