Blog
- Home
- Wiadomości
- Sztuczna inteligencja w dronach: Jak AI zmienia wykorzystanie BSP?

Sztuczna inteligencja w dronach: Jak AI zmienia wykorzystanie BSP?
Sztuczna inteligencja jest jednym z najpopularniejszych haseł, które od 2022 roku odmieniane są przez wszystkie możliwe przypadki. Chociaż rozwiązania bazujące na AI dostępne są na rynku od dziesiątek lat, to dopiero udostępnieni dużych modeli językowych oraz „inteligentnych” czatbotów znacząco przyśpieszyło rewolucję związaną z AI.
Z dobrodziejstw sztucznej inteligencji korzysta aktualnie każda branża, która nawet w najmniejszym stopniu powiązana jest z nowymi technologiami. Nie inaczej jest w świecie bezzałogowych statków powietrznych. Nowoczesne drony w praktyce są wydajnymi komputerami przemieszczającymi się w przestrzeni powietrznej, a producenci prześcigają się w implementacji coraz wydajniejszych podzespołów. Zmieniło się również podeście do obsługi posprzedażowej. Coraz częściej nowoczesne drony otrzymują zupełnie nowe funkcje za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania układowego.
W niniejszym materiale wyjaśniamy w jaki sposób algorytmy sztucznej inteligencji zaszyte w nowoczesnych dronach oraz ich kontrolerach, a także dedykowane systemu chmurowe zmieniają sposób, w jaki wykorzystujemy bezzałogowe statki powietrzne w dzisiejszym świecie.
Analiza danych w czasie rzeczywistym
Drony oferują coraz wydajniejsze jednostki obliczeniowe CPU wspierane przez dedykowane procesory neuronowe – NPU. Elementy te, choć rzadko wymieniane w specyfikacji technicznej, są „mózgiem” całego drona. Wydajne podzespoły wspierane algorytmami AI oraz uczeniem maszynowym pozwalają na szybkie przetwarzanie danych zarejestrowanych przez sensory bezpośrednio na urządzeniu. Dzięki przetwarzaniu brzegowym na pokładzie zmniejsza się transmisja danych do kontrolera i chmury, obniża czas reakcji, a także poprawia poziom bezpieczeństwa cybernetycznego.
W rolnictwie precyzyjnym AI pozwala sprawnie analizować zdjęcia multispektralne o wysokich rozdzielczościach na dużych obszarach.
Podczas różnorakich inspekcji infrastruktury algorytmy AI pozwalają automatycznie wykrywać pęknięcia, korozje czy inne nieprawidłowości, które mogą zostać przeoczone przez operatora.
AI pozwala również zoptymalizować działania poszukiwawczo-ratownicze z wykorzystaniem dronów np. poprzez analizę pożarów lasów lub wykrywanie pików temperaturowych.
Systemy wspomagania lotu
Drony od kilku lat wyposażane są w coraz bardziej wyrafinowane systemy wspierające pilotowanie. Na porządku dziennym są już sensory ograniczające ryzyko kolizji oraz stabilizujące lot bezzałogowego statku powietrznego podczas intensywnego wiatru. Wydajne jednostki obliczeniowe wraz z AI pomagają planować lot, optymalizują zużycie energii, ofiarują możliwość dokładnego powrotu do domu, a w razie awarii lub utraty połączenia z kontrolerem automatyczny powrót do miejsca startu z rozpoznaniem otoczenia i unikaniem kolizji.

Rozpoznawanie obiektów i obrazów
Dzięki sieciom neuronowym drony mogą adaptacyjnie rozpoznawać obiekty i obrazy. Takie działanie pozwala na wygodne śledzenie celów wykorzystane w monitoringu, działaniach służb czy straży leśnej. Istnieje również możliwość automatycznego wykrywania, śledzenia oraz zliczania pojazdów, ludzi oraz innych elementów zarejestrowanych przez sensory umieszczone w BSP.

Zastosowania militarne
Sztuczna inteligencja na pokładzie dronów wykorzystywana jest przez wojsko. Dedykowane bezzałogowce przeprowadzają autonomiczne misje zwiadowcze w celu zbierania informacji wywiadowczych bez narażania ludzi. Dzięki dokładnym danym z powietrza drony mogą służyć do rozpoznania, zwiadu oraz tworzyć mobilne stanowiska dowodzenia z linii frontu. Systemy rojów dronów (Mesh Wi-Fi) wspierane sieciami neuronowymi umożliwiają wykonywanie operacji wieloma BSP z wykorzystaniem jednej aparatury. Istnieje również możliwość przekazywania sygnału przez kolejne BSP w celu zwiększenia zasięgu operacyjnego podczas misji na dużych odległościach.

Sztuczna inteligencja napędza rozwój dronów i zwiększa konkurencyjność rynkową
Sztuczna inteligencja (AI) w znaczący sposób wpływa na rozwój dronów, zwiększając ich autonomię, efektywność i zakres zastosowań. Dzięki AI drony są coraz częściej wykorzystywane w specjalistycznych misjach. Często nie zdajemy sobie sprawy, które rozwiązania technologiczne wspierane są AI. Dzięki sieciom neuronowym i sztucznej inteligencji możemy korzystać z nawigacji w trudnym terenie, systemu unikania kolizji, szybkiego przetwarzania obrazów, optymalizacji trasy lotu i zużycia energii, zaawansowanych systemów RTH, rojów dronów oraz wielu innych.

Sztuczna inteligencja w aktualnym stadium rozwoju sprawia, że drony są nie tylko narzędziami, ale stają się inteligentnymi systemami zdolnymi do samodzielnego podejmowania decyzji i wykonywania skomplikowanych zadań. Dzięki AI drony znajdują zastosowanie w coraz szerszym zakresie branż, takich jak rolnictwo, logistyka, obrona, ratownictwo czy zarządzanie kryzysowe.