Dragonfish w Polsce – pierwsze testy już za nami
W dniu wczorajszym zakończyliśmy pierwszy dzień testów nowego wielowirnikowca firmy Autel – Dragonfish dzięki współpracy firm Dilectro oraz Action S.A. Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją z tego wydarzenia.
Autel Dragonfish Standard
Dron Autel Dragonfish transportowany jest w dużej, solidnej skrzyni w wojskowych kolorach wraz z logiem producenta. W skrzyni mieszczą się wszystkie elementy drona, które należy ze sobą połączyć przed startem. Przygotowanie Dragonfisha do lotu trwa mniej niż 5 minut. Jest w pełni intuicyjne i nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi. Do samego korpusu drona podłączamy skrzydła, na których zamontowane są dodatkowe wirniki, tylny element sterujący, dwa akumulatory oraz dedykowaną kamerę. Po podłączeniu wszystkich elementów i rozstawieniu stacji RTK dron jest gotowy do startu.
VTOL Dragonfish
Dragonfish pomimo, że jest połączeniem skrzydła z wielowirnikowcem jest modelem VTOL – czyli dronem pionowego startu i lądowania co daje niesamowitą przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami. Do startu BSP nie wymaga pasa startowego. Rozpoczęcie lotu odbywa się za pomocy naciśnięcia jednego przycisku po którym statek wznosi się pionowo do góry. Zastosowanie tego rodzaju napędu zmniejsza ryzyko uszkodzenia sprzętu, nie wymaga dużej przestrzeni oraz jest znacząco łatwiejsze od strony pilotażu niż klasyczne skrzydła, które wymagają wielu godzin szkolenia przez uruchomieniem.
Kamera DG-T3
Dragonfish w testowanym zestawie wyposażony był w kamerę DG-T3, która wyposażona jest w sensor z 20-krotnym zoomem optycznym wraz z funkcjami AI, kamerę termowizyjną 640×512 oraz kamerę szerokokątną RGB 12 Megapikseli. Kamera z 20-krotnym zoomem wspierana jest przez wydajny system AI pozwalający na śledzenie wskazanych przez pilota obiektów. W tym trybie dron krąży nad obiektem na wybranej przez nas wysokości, ale może również zawisnąć w dowolnym miejscu. Funkcja zawisu w tego typu rozwiązaniach jest czyść długo oczekiwanym przez użytkowników. Zmniejsza ona potrzebę skupienia nad operacją oraz zwiększa możliwości operacyjne podczas samego lotu.
Pozostałe kamery jakie są dostępne do Dragonfisha to np. model DG L50T, która wyposażona jest w 50-krotny zoom optyczny, kamerę termowizyjną 1280×1024 pikseli, dalmierz laserowy oraz kamerę szerokokątną RGB (kamera wyłączenie do drona w wersji Pro).
Oprócz tego dostępne są kamery z czujnikami multispektralnymi – DG M1 oraz kamery, które mają sensory z 20-krotnym przybliżeniem optycznym, kamerą termowizyjną 640×512 lub kamery 2w1 lub 3w1. Łączna oferta to 6 różnych kamer dopasowanych do wymagań klientów.
Czas lotu Autel Dragonfish
Testowany przez nas model – Dragonfish Standard jest w stanie latać przez 120 minut. Końcowy czas lotu zależy od warunków pogodowych oraz trybu lotu drona. W momencie gdy wykonujemy zawis i pracują wszystkie wirniki czas lotu skraca się. Gdy krążymy lub wykonujemy lot liniowy cztery wirniki pracują w ograniczonym stopniu co przekłada się na wydłużenie czasu lotu. Dragonfish w wersji Lite pozwala na lot do 75 minut, a w wersji Pro nawet do 180 minut.
Sterowanie Dragonfish
Dron sterowany jest za pomocą dołączonej do zestawu stacji kontroli z dużym (9,7″) ekranem o wysokiej jasności 1000 nitów. Kontroler posiada wbudowaną aplikację do planowania trasy lotu oraz wykorzystywanie funkcji AI związanych ze śledzeniem obiektów. W każdym momencie lotu można zmienić jego tryb i rozpocząć manualne sterowanie. Wykonywanie lotów w trybie manualnym nie różni się znacząco od sterowania klasycznymi wielowirnikowcami, dron szybko reaguje na polecenia wydawane przez pilota i pozwala na szybkie i płynne loty.
Premiera Dragonfish w Polsce przebiegła bardzo sprawnie i pozwoliła na zapoznanie się z najważniejszymi funkcjami drona. Wkrótce przedstawimy pełny film z przebiegu tego wydarzenia.
Instytucje zainteresowane prezentacją Dragonfish zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.