Blog
- Home
- Wiadomości
- Drony do rozpoznania – w jaki sposób bezzałogowe statki powietrzne zapewniają bezpieczeństwo
Drony do rozpoznania – w jaki sposób bezzałogowe statki powietrzne zapewniają bezpieczeństwo
Drony, a właściwie bezzałogowe statki powietrzne już na dobre zagościły na polskim, a także światowym niebie. Według statystyk Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który w Polsce ewidencjonuje operatorów bezzałogowych statków powietrznych w naszym kraju do pilotażu dronów uprawionych jest niespełna 200 tysięcy osób (dane z lipca 2023 roku). W ciągu ostatnich 12 miesięcy do rejestru przybyło 50 tysięcy nowych operatorów, a trend jest wzrostowy.
Bezzałogowe statki powietrzne są wysoce uniwersalnymi konstrukcjami, które stały się nieodłączną częścią współczesnego świata. Aktualnie producenci rozwijają wiele konstrukcji dedykowanych do pełnienia specjalistycznych misji lotniczych.
W chwili obecnej jednym z ważniejszych trendów jest wykorzystanie dronów w misjach związanych z rozpoznaniem, monitoringiem oraz wywiadem. Bezzałogowe statki powietrzne od początku swojego istnienia słuzą do zbierania informacji z obszarów trudno dostępnych lub niebezpiecznych. Świetnie sprawdzają się również do bezinwazyjnego monitoringu infrastruktury krytycznej, a dane pozyskane z powietrza pozwalają zobaczyć więcej, niż te pozyskane z poziomu gruntu.
W jaki sposób wykorzystać bezzałogowe statki powietrzne do rozpoznania? Jakie konstrukcje zaprojektowano w tym celu? Tego oraz wielu innych rzeczy można dowiedzieć się z poniższego artykułu.
Drony zapewniają bezpieczeństwo publiczne, wewnętrzne oraz narodowe
Bezzałogowce odgrywają kluczową rolę w dziedzinie bezpieczeństwa. Służby ratownicze, służby porządku publicznego, wojsko, a także organizacje prywatne (np. firmy ochroniarskie) korzystają z dronów do prowadzenia misji rozpoznawczych, monitorowania obszarów kluczowych (infrastruktury krytycznej) oraz zabezpieczania imprez masowych. Drony pozwalają na zdalne obserwowanie sytuacji w czasie rzeczywistym, a także pozyskiwanie danych, które mogą pomóc w prowadzeniu działań ratunkowych lub interwencji w sytuacjach kryzysowych.
Przykładowe wykorzystanie dronów:
- Monitorowanie granic
- Prowadzenie rozpoznania
- Wsparcie operacji antyterrorystycznych i specjalnych
- Obserwacja sytuacji kryzysowych
- Poszukiwanie i ratownictwo osób zaginionych
- Monitorowanie obszarów dotkniętych klęskami żywiołowymi.
Drony w środowisku akademickim
Bezzałogowe statki powietrzne są niezwykle ważnym elementem w rozwoju nauki i badań. Drony bardzo często wykorzystywane są w zaawansowanych programach badawczych. Jako przykład można wymienić geologów i biologów. Wykorzystują oni drony do zbierania próbek, obserwacji terenów trudno dostępnych, a także monitorowania zmian klimatycznych i ekosystemów. Drony są również używane w badaniach archeologicznych do tworzenia map terenów historycznych czy też odkrywania nowych stanowisk archeologicznych.
Przykłady wykorzystania:
- Zbieranie próbek
- Badania geologiczne, archeologiczne oraz geodezyjne
- Monitorowanie oraz badanie zmian klimatycznych
Ochrona środowiska chętnie wspiera się dronami
W aktualnym, mocno scyfryzowanym świecie niezwykle istotna jest ochrona środowiska i dbałość o naszą planetę, której degradacja znacząco przyśpieszyła na przestrzeni ostatnich lat. Drony są bardzo chętnie wykorzystywane do monitorowania zanieczyszczeń powietrza, jakości wody oraz roślinności. Dane przez nie pozyskane umożliwiają wcześniejsze wykrywanie problemów ekologicznych i podejmowanie działań naprawczych. Dodatkowo, bezzałogowce są wykorzystywane do zwalczania nielegalnych wycinek drzew czy kłusownictwa, chroniąc zagrożone gatunki i lasy deszczowe.
Przykłady wykorzystania:
- Monitorowanie zanieczyszczeń powietrza i wód.
- Walka z nielegalnym wycinaniem drzew i kłusownictwem.
- Ochrona zagrożonych gatunków i środowisk naturalnych
Skuteczne zbieranie danych w dowolnym celu
Aktualnie bezzałogowe statki powietrzne są jedynie nośnikiem modułów payload, które są najważniejszym elementem całego systemu. Odpowiednie kamery i sensory zamontowane w bezzałogowcu wraz z rozbudowanym systemem nawigacyjnym pozwalają na zbieranie dokładnych danych i przekazywanie ich w czasie rzeczywistym na stanowisko dowodzenia/sterowania. Sposób ich wykorzystania może być różnoraki i jest ograniczany jedynie wyobraźnią człowieka.
Najpopularniejszymi sensorami wykorzystywanymi na pokładzie bezzałogowych statków powietrznych są kamery światła widzianego, kamery termowizyjne, skanery LiDAR czy sensory chemiczne.
Jakie drony wykorzystywane są do misji rozpoznawczych?
Misje rozpoznawcze najczęściej cechują się długotrwałością, ciągłością działania oraz wymagają lotów na dużej wysokości. Większość konstrukcji zaprojektowanych pod kątem rozpoznania to drony typu VTOL (płatowce pionowego startu/lądowania) takie jak Autel Robotics Dragonfish czy FIXAR 007 lub o konstrukcji latającego skrzydła – AgEagle eBee Vision. Nie brakuje również dronów na uwięzi oraz klasycznych quadrocopterów. Zaliczamy do nich Elistair Orion 2 oraz Autel Robotics Evo Max 4T/4N
Autel Robotics Dragonfish – rodzina dronów VTOL
Autel Robotics Dragonfish to rodzina bezzałogowych statków powietrznych typu VTOL. Topowy przedstawiciel cechuje się długotrwałością lotu na poziomie 180 minut, zasięgiem wynoszącym ponad 30 kilometrów oraz kamerą z 50-krotnym zbliżeniem.
Dragonfish jest dronem do rozpoznania, który posiada bardzo wysokiej klasy kamerę wspieraną przez funkcję z zaszytą sztuczną inteligencją. Konstrukcja ta może śledzić pojazdy, osoby, obiekty, prowadzić rozpoznanie pozostając w ukryciu lub mapować teren.
Duże możliwości personalizacji pozwalają skonfigurować model zgodnie z potrzebami danej misji lotniczej, a wymienne moduły payload pozwalają na stworzenie optymalnej konfiguracji do wybranych zadań.
Więcej informacji o Autel Robotics Dragonfish na dedykowanej stronie.
FIXAR 007 – autonomiczny bezzałogowiec do rozpoznania
FIXAR 007 to w pełni autonomiczny bezzałogowy statek powietrzny typu VTOL (pionowego startu/lądowania) o konstrukcji hybrydowej. Zaprojektowano go specjalnie do misji polegających na mapowaniu terenu, inspekcji z powietrza, obrazowaniu z powietrza, wykorzystaniu w rolnictwie precyzyjnym oraz monitoringu infrastruktury krytycznej. FIXAR 007 pozwala również na dostawę przesyłek.
Jest to jeden z najtańszych w utrzymaniu dronów VTOL, który nie wymaga zaawansowanego i kosztownego serwisu. Jest prosty w użyciu i w pełni modularny. Konstrukcja produkowana jest na Łotwie wyłącznie z europejskich podzespołów.
Przewagą FIXAR 007 jest możliwość implementacji dowolnej kamery, sensoru lub modułu o masie poniżej 2 kg. Producent jest w stanie zintegrować zewnętrzne moduły payload z bezzałogowcem na procesie jego konfiguracji, a także po zakupie. Proces przystosowania zajmuje kilka tygodni.
Więcej informacji o FIXAR 007 na dedykowanej stronie.
AgEagle eBee Vision – latające skrzydło do zbierania danych
eBee Vision to dron typu latające skrzydło zaprojektowany specjalnie z myślą o służbach. . To niewielki i prosty w obsłudze bezzałogowiec o wysokiej odporności na uszkodzenia, szybkim przygotowaniu do startu oraz z najskuteczniejszymi zabezpieczeniami i szyfrowaniem danych AES-256.
Statek posiada wysokiej klasy kamerę RGB oraz termowizyjną, które służą do obrazowania przestrzeni. Konstrukcja jest praktycznie bezszelestna, może przebywać w powietrzu przez 90 minut, a zasięg wynosi aż 20 km. Cały dron waży 1,6 kg i może być wygodnie obsługiwany przez jedną osobę.
Więcej informacji o AgEagle eBee Vision na dedykowanej stronie.
Elistair Orion 2 – ciągłe rozpoznanie i monitorowanie z jednego miejsca
Elistair Orion 2 to unikalny na skalę światową zaawansowany bezzałogowy statek powietrzny na uwięzi. Konstrukcja może spędzić w powietrzu do 50 godzin bez międzylądowania wykonując misje z zakresu monitorowania infrastruktury krytycznej, śledzenia osób oraz przekazując informacje z powietrza na stanowisko kierowania.
Wszystkie dane pozyskiwane przez Oriona są przesyłane przewodowo i dodatkowo szyfrowane. Dron może wisieć na wysokości do 100 metrów w dowolnych warunkach atmosferycznych i jest kompatybilny z różnymi modułami payload.
Po 50 godzinach lotu należy wykonać krótką (kilkuminutową) inspekcję po której Elistair Orion 2 odzyskuje swoje zdolności operacyjne
Więcej informacji o Elistair Orion 2 na dedykowanej stronie.
Autel Evo Max 4T/4N – idealny dron do bliskiego rozpoznania
Misje z zakresu rozpoznania mogą być również prowadzone klasycznymi quadrocopterami. To uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się w dowolnym środowisku do bliskiego rozpoznania. Idealnym kandydatem jest najnowsza rodzina Evo Max 4 od Autel Robotics. W zależności od modelu otrzymujemy kamerę RGB, kamerę termowizyjną, kamerę z zoomem oraz kamerę Starlight (do misji rozpoznawczych w nocy).
Niewielki dron posiada na pokładzie również dalmierz laserowy. Autel Robotics Evo Max 4T/4N jest składany, kompaktowy i lekki, dzięki czemu można go przenosić nawet w plecaku. Czas lotu wynosi do 42 minut, a zasięg to imponujące 20 km.
Więcej informacji o Autel Robotics Evo Max 4T i 4N na dedykowanej stronie.
Drony to potężne narzędzie do rozpoznania
Bezzałogowe statki powietrzne to wszechstronne narzędzia, które bardzo dobrze sprawdzają się w misjach rozpoznawczych. Na rynku znajdziemy wiele konstrukcji, których cechy fizyczne pozwalają na pełnienie specjalistycznych misji lotniczych.
W zależności od potrzeb można sięgnąć po duże konstrukcje płatowcowe lub niewielkie drony o składanej konstrukcji quadrocoptera. Ważne jest, aby dokładnie określić swoje potrzeby i wymagania oraz na ich podstawie wybrać odpowiednią konstrukcję lotniczą.