Blog
- Home
- Wiadomości
- Drony w inspekcjach wewnątrzbudynkowych – do czego je wykorzystać?
Drony w inspekcjach wewnątrzbudynkowych – do czego je wykorzystać?
Bezzałogowe statki powietrzne przeważającej większości konsumentów kojarzą się z konstrukcjami latającymi po otartej przestrzeni. Warto wiedzieć jednak, że na rynku obecne są mocno wyspecjalizowane konstrukcje, które zaprojektowano specjalnie z myślą o lotach w zamkniętych oraz ciężko dostępnych przestrzeniach.
Drony to urządzania, które wykorzystując najnowsze zdobycze technologicznie pozwalają wykorzystać je w różnych branżach minimalizując przy tym koszty lub obniżając ryzyko związane z wykonywaniem niebezpiecznych prac przez człowieka.
Jednym z obszarów, który wykorzystuje wysoko wyspecjalizowane bezzałogowe statki powietrzne są inspekcje wewnątrzbudynkowe. Tradycyjnie tego typu inspekcje przeprowadzane są w dużych zakładach produkcyjnych, zakładach przemysłowych, obiektach infrastruktury krytycznej np. elektrociepłowniach czy budynkach użyteczności publicznej. Wykorzystuje się je również do inspekcji klasycznych budynków jedno i wielo-rodzinnych, a także do oceny stanu mostów, budynków grożących zawalaniem czy po katastrofach budowlanych. Spektrum inspekcji wewnątrzbudynkowych jest ogromne, a wiele zadań powiązanych z tego typu inspekcjami wykonywanych jest w niesprzyjającym środowisku – o dużym zagęszczeniu pyłów, w zawiesinie czy przestrzeniach, w których znajduje się mało tlenu.
Pomocą przy przeprowadzaniu inspekcji wewnątrzbudynkowych są bezzałogowe statki powietrzne. W jaki sposób drony pomagają w inspekcjach wewnątrzbudynkowych? Po jakie konstrukcje warto sięgnąć?
Dlaczego drony wykorzystuje się do inspekcji wewnątrzbudynkowych?
Tradycyjne inspekcje wewnątrzbudynkowe są nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Wymagają one poruszania się po trudnodostępnym terenie. Dzięki wykorzystaniu niewielkich dronów możliwe jest wygodne dostanie się do każdego zakamarka bez narażania ludzkiego zdrowia i życia. Cały proces jest znacznie szybszy, bezpieczniejszy i efektywniejszy, niż klasyczna inspekcja przeprowadzana przez inspektora nadzoru budowlanego lub inną uprawnioną osobę.
Wysoka precyzyjność i dokładność
Sam bezzałogowy statek powietrzny jest elementem całego systemu. W przypadku inspekcji wewnątrzbudynkowych jest on nośnikiem wysokiej jakości kamer (światła widzialnego, termowizyjnych) oraz sensorów (np. LiDARów do pomiaru pomieszczeń), które służą do pozyskania interesujących nas danych np. zdjęć do oceny wizualnej pomieszczeń lub dokładnego ich zwizualizowania.
Drony potrafią zbierać dane, które są trudne do uzyskania w tradycyjny sposób.
Oszczędność czasu i kosztów
Tradycyjne inspekcje wewnątrzbudynkowe szczególnie w przypadku dużych i złożonych budynków takich jak fabryki mogą być długotrwałe i kosztowne. Inspektorzy muszą spędzać wiele czasu na przygotowaniach i ryzykować własne zdrowie, wchodząc w niebezpieczne miejsca. Drony znacznie redukują czas potrzebny na przeprowadzenie inspekcji, a także zmniejszają ryzyko dla pracowników. Ostatecznie prowadzi to do obniżenia kosztów inspekcji przy jednoczesnym wzroście efektywności.
Łatwe dotarcie do trudno dostępnych miejsc
Wysoka precyzyjność i dokładność
Dron może bardzo szybko skontrolować stan sufitu danego pomieszczenia bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu takiego jak drabiny czy podnośniki. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych jest również nieocenione podczas inspekcji kominów, zbiorników na ciecze/ciała stałe czy ogromnych silosów rolniczych. Ze względu na niewielkie wymiary dron może wygodnie dostać się do takiego silosu np. poprzez otwory wentylacyjne, co znacząco ułatwia proces przeprowadzania inspekcji.
Do jakich rodzajów inspekcji wykorzystuje się drony wewnątrzbudynkowe?
Inspekcje wewnątrzbudynkowe to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje wiele specjalistycznych inspekcji. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze wykorzystanie dronów do inspekcji wewnątrz budynkowych.
Inspekcja dachów
Drony wykazują się bardzo wysoką efektywnością podczas inspekcji dachów – w szczególności miejsc trudno dostępnych lub o niebezpiecznym charakterze. Pozyskane dane służą do identyfikacji uszkodzeń, wycieków czy problemów z izolacją.
Kontrola instalacji elektrycznych
Drony wewnątrzbudynkowe mogą zostać wykorzystane do monitorowania instalacji elektrycznych znajdujących się wewnątrz budynków. Specjalne konstrukcje pozwalają zidentyfikować elementy przegrzewające się oraz wykrywać potencjalne zagrożenia. Możliwa jest również wizualna kontrola stanu przewodów elektrycznych oraz rozdzielni elektrycznych.
Inspekcja ciągów wentylacyjnych oraz systemów klimatyzacji
Ze względu na niewielkie wymiary oraz dużą swobodę w poruszaniu się w przestrzeniach o ograniczonej powierzchni, drony do inspekcji wewnątrzbudynkowych świetnie sprawdzają się podczas inspekcji ciągów wentylacyjnych oraz systemów klimatyzacji. Dron poruszający się bezpośrednio w szybie wentylacyjnym może łatwo zidentyfikować nieszczelności oraz potencjalne problemy z instalacją np. miejsca o zmniejszonym/zaburzonym przepływie powietrza.
Monitorowanie stanu budynków
Drony do inspekcji wewnątrzbudynkowych mogą być wykorzystywane do przeprowadzania regularnych, cyklicznych inspekcji polegających na monitorowaniu stanu budynków. Tego typu inspekcje przeprowadzane są najczęściej w przypadku dużych obiektów, obiektów o trudno dostępnym położeniu lub obiektach należących do infrastruktury krytycznej.
Inspekcje przemysłowe
Przemysł od wielu lat korzysta z dedykowanych dronów do inspekcji wewnątrzbudynkowych, a największe przedsiębiorstwa na świecie rozwijają własne, dedykowane konstrukcje, które są ściśle dostosowane do danych potrzeb organizacji.
W przypadku obiektów przemysłowych drony wykorzystywane są do inspekcji maszyn, urządzeń, rurociągów czy zbiorników.
Zarządzanie nieruchomościami
Drony dedykowane do inspekcji wewnątrzbudynkowych przydatne są również do zarządzania nieruchomościami. Pozwalają one na dokładne dokumentowanie stanu nieruchomości oraz wykonywanie ciekawych ujęć, które mogą zostać wykorzystane przy sprzedaży, wynajmie lub ocenie wartości danej nieruchomości.
Bezpieczeństwo ppoż. (przeciwpożarowe)
Specjalistyczne drony wewnątrzbudynkowe wykorzystywane są w działaniach służb ratunkowych oraz do przeciwdziałania pożarom. Pozwalają one na ocenę sytuacji wewnątrz budynków, prognozę rozwoju pożaru oraz określenie obszarów zagrożonych rozszerzeniem pożaru.
Drony do inspekcji wewnątrzbudynkowych są również nieocenionym narzędziem w działaniach poszukiwawczo ratowniczych. Dedykowane konstrukcje mogą docierać do poszkodowanych, pomagać ich lokalizować oraz oceniać ich stan. Możliwa jest również komunikacja dwustronna dzięki wbudowanym mikrofonom i głośnikom, a ewentualna utrata drona w związku z rozprzestrzenieniem się pożaru nie jest dotkliwa.
Jakie drony wykorzystywane są do inspekcji wewnątrzbudynkowych?
Drony do inspekcji wewnątrzbudynkowych to dedykowane konstrukcje, które zaprojektowane zostały specjalnie w tym celu. Wykorzystanie popularnych modeli znanych firm takich jak DJI, Autel Robotics czy Parrot nie jest najlepszym pomysłem. Tego typu konstrukcje bazują na lokalizacji z wykorzystaniem systemów pozycjonowania GPS/GNSS/GLONASS oraz nie posiadają zabezpieczeń przed upadkiem w postaci dedykowanej klatki bezpieczeństwa.
Bezzałogowce do inspekcji wewnątrzbudynkowych cechują się niskimi wymiarami, bardzo dokładnym systemem nawigacji inercyjnej (zliczeniowej), która do działania nie wymaga sygnału satelitarnego. Konstrukcje te posiadają dodatkowo mocne silniki pozwalające na wysoką manewrowość, a także dodatkowe systemy bezpieczeństwa, które np. pozwalają na start po upadku wywołanym uderzeniem w przeszkodę.
Flybotix ASIO Pro
W ofercie Dilectro Enterprise posiada dedykowanego drona do inspekcji wewnątrzbudynkowych szwajcarskiej firmy Flybotix.
Dron Flybotix ASIO Pro to dwuśmigłowy dron do inspekcji zamkniętych obiektów budowlanych. Posiada dedykowaną klatkę bezpieczeństwa, redundancyjny system lotu oraz nawigację działającą bez konieczności wspierania się GPS.
ASIO Pro posiada wbudowaną kamerę 4K RGB oraz IR (podczerwieni), gimbal oraz mocne oświetlenie o jasności do 10 000 lumenów, które umożliwia dokładne oświetlenie monitorowanej przestrzeni. Specjalne ułożenie wirników ogranicza ryzyko wzniecenia kurzu znajdującego się w pobliżu drona.
Konstrukcja posiada system stabilizacji działający bez GPS, rozbudowane algorytmy sterowania wspierające operatora, blokadę odległości od obiektów oraz system automatycznego lądowania.
Więcej informacji o Flybotix ASIO Pro znajduje się na dedykowanej stronie internetowej.
Ekosystem Sky-Hero
Innym przykładem dronów do inspekcji wewnątrzbudynkowych są modele Loki MK2 i Sigyin MK1 wchodzące w skład ekosystemu belgijskiego producenta Sky-Hero.
Dron jeżdżący oraz latający wspierają działania poszukiwawczo-ratownicze wewnątrz pomieszczeń. Dedykowany moduł payload umożliwia komunikację dwustronną. Wbudowany mikrofon przydaje się podczas rozpoznania, a wysoka wytrzymałość pozwala na wykonywanie misji w niebezpiecznym środowisku, w wysokiej temperaturze oraz wysokim zapyleniu.
Sky-Hero Loki MK2 pozwala na lot do 15 minut. Dzięki analogowej transmisji danych nie ma problemu ze zrywaniem zasięgu – operator wie, kiedy na ekranie pojawią się zakłócenia transmisji danych. Dron jest odporny na uderzenia i posiada możliwość precyzyjnego utrzymywania pozycji bez wsparcia systemów nawigacji satelitarnej.
Bezzałogowy pojazd jedzący Sigyin MK1 pozwala dostać się w najciężej dostępne miejsca. Jest to konstrukcja o bardzo dużej odporności na uszkodzenia. W ważącym 1150 g pojeździe znajdują się dwie kamery EO/IR oraz wbudowany mikrofon o wysokiej jakości.
Więcej informacji o ekosystemie Sky-Hero na dedykowanej stronie WWW.