
Jak policja wykorzystuje drony?
Drony w Policji w roku 2021
Policjanci na całym świecie są uzbrajani w coraz to nowsze narzędzia do wykonywania swoich obowiązków. Do dyspozycji polskich funkcjonariuszy są dostępne między innymi drony, które zostały dostarczone przez naszą firmę – Dilectro. Na wyposażeniu policji znajdują się zarówno profesjonalne bezzałogowe statki, które są wykorzystywane w kryzysowych sytuacjach, jak również mniejsze modele, które w szybki sposób pomagają w wykonywaniu czynności służbowych. Jak drony będą wykorzystywane przez policjantów? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Patrol za pomocą drona
Podczas codziennej pracy w terenie, ważna jest wysoka mobilność oraz funkcjonalność wykorzystywanego sprzętu. Do oddziałów drogówki w całym kraju trafiły kompaktowe lecz wyposażone w kamery rejestrujące obraz w wysokiej rozdzielczości drony DJI Mavic Air 2. Tego typu bezzałogowce są najczęściej wykorzystywane w celu bezpiecznego i sprawnego monitorowania skrzyżowań. Oprócz tego modelu funkcjonariusze mają na wyposażeniu drony DJI Matrice 200/210 wraz z kamerą Zenmuse Z30, która umożliwia 30-krotne przybliżenie obrazu bez utraty jakości. Pilot takiego drona jest w stanie bez problemu stwierdzić przejazd na czerwonym świetle, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, nieprawidłowe wyprzedzanie, rozmowę przez telefon, brak zapiętych pasów i inne wykroczenia. Funkcjonariusz asystujący pilotowi drona przekazuje informację o nagranym z powietrza wykroczeniu kolejnemu patrolowi na drodze, który po chwili zatrzymuje do kontroli wskazany pojazd. Jak mówią sami policjanci, kierujący praktycznie zawsze przyjmują wystawiony mandat, gdy dowiadują się, że zostali nagrani przez drona.
Działania ratowniczo-poszukiwawcze z powietrza
Większe statki powietrzne takie jak DJI Matrice 200/210 czy Matrice 300 mogą być wykorzystywane do pomocy w przeprowadzaniu akcji poszukiwawczych i ratowniczych. Szczególnie ważna jest możliwość wykorzystania kamery termowizyjnej, która pozwala na wychwycenie różnic temperatur i pomaga w identyfikowaniu obiektów podczas nocnych lotów. Najczęściej stosowaną kamerą termowizyjną jest Zenmuse XT2 o wysokiej rozdzielczości (640×512) lub Zenmuse H20T w zależności od BSP jakim dysponuje jednostka. Do akcji poszukiwawczych wykorzystywana jest również kamera Zenmuse Z30, która pozwala na 30-krotny zoom optyczny. Pozostałe wykorzystywane akcesoria jakie można podłączyć pod tego typu platformy to między innymi: głośnik do wydawania komunikatów, oświetlenie Z15 o bardzo dużej mocy wykorzystywane do nocnych akcji. Więcej na temat wykorzystania dronów w policji można przeczytać w najnowszym (03/2021) numerze Gazety Policyjnej.

Analiza wypadków drogowych przy użyciu drona
Wykorzystując drony możliwe jest wykonanie zarówno zdjęć i filmów z miejsca wypadków, ale również modeli 3D, które są w pełni mierzalne. Drona można zaprogramować tak, aby wykonał lot automatycznie w odpowiedni sposób, a następnie zebrany materiał przetworzyć w dedykowanym do tego oprogramowaniu. Dane zebrane z powietrza cechują się wysoką dokładnością oraz co równie ważne szybkością ich pozyskania. Taka analiza może być wykonana na miejscu zdarzenia w czasie szybszym niż przyjazd lawety. Mapy 2D oraz modele 3D mogą być wykorzystywane później jako dokumentacja dołączona do akt sprawy, ale pomagają również podczas bieżących ustaleń sprawcy zdarzenia. Metoda analizy wypadków drogowych przy użyciu drona pozwala na przyspieszenie prac w terenie i zmniejszenie utrudnień oraz zagrożeń spowodowanych wstrzymaniem ruchu drogowego do czasu prac ekip biegłych na miejscu zdarzenia.

Analiza miejsca przestępstw
Odpowiednie przygotowanie się zarówno do akcji, jak i podczas ćwiczeń to podstawa. Przy pomocy dronów można w szybki sposób wykonać mapę wybranego przez nas terenu. Po kilku chwilach po zakończonym locie może zostać zmontowana mapa i szybko wykorzystana do odpowiedniego planowania działań. Tak stworzona mapa jest w pełni mierzalna, pozwala na swobodną nawigację, przybliżanie obrazu i jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż bazowanie na zdjęciach satelitarnych, które często nie są aktualne.

Monitoring tłumu
Podczas koncertów, protestów czy innych zgromadzeń za pomocą widoku z góry funkcjonariusze mogą kontrolować zachowanie oraz przebieg wydarzeń bez konieczności przebywania w samym tłumie. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się kamery z wielokrotnym zoomem, które pozwalają na przykład na śledzenie wybranych osób nawet bez ich wiedzy. Ujęcia z powietrza, pozwalają na kontrolowanie tego, w którym kierunku przemieszczają się interesujące nas osoby lub całe zgromadzenie. Oprócz funkcji kontrolnej widok z drona pozwala na weryfikację czy nikt z osób znajdujących się w tłumie nie jest poszkodowany i nie potrzebuje pomocy. Drony wyposażone w głośniki pozwalają na wydawanie komend, dźwięk z takiego sprzętu jest czysty i słyszalny nawet z dużej wysokości.

Koordynacja akcji z powietrza
Podczas przeprowadzania akcji mających na celu zatrzymanie podejrzanych, widok z powietrza staje się nieocenionym wsparciem dla działań koordynatorów. Co bardzo ważne, systemy które również dystrybuujemy posiadają funkcję streamingu obrazu z drona na żywo dla osób koordynujących działania, którzy znajdują się w zupełnie innej lokalizacji niż przeprowadzana akcja. Takie unikatowe rozwiązanie sprawia, że sam bezzałogowy statek powietrzny nie jest tylko i wyłącznie dronem do obserwacji, ale może być traktowany jako oddzielny system wsparcia do przeprowadzania różnego rodzaju akcji.
Jakie drony ma polska policja? Jakie modele dronów wykorzystuje się w policji?
Na wyposażeniu jednostek w całym kraju są dostępne modele firmy DJI – światowego lidera na rynku dronów zarówno tych do amatorskiego filmowania, jak i profesjonalnej pracy. Coraz większe możliwości i coraz niższe ceny sprawiają, że wdrożenia mogą być wykonywane zarówno w wersjach podstawowych jak i bardziej rozbudowanych. Zdecydowaną zaletą bezzałogowców jest fakt, że w większości przypadków mogą one pracować w wielu scenariuszach i nie są to modele wyłącznie do jednego rodzaju zadań. Wśród najbardziej popularnych modeli są:
DJI Mavic 2 Enterprise (Advanced) – Dron o niskiej wadze (poniżej 1kg), wyposażony w kamerę o 2-krotnym zoomie optycznym, kamerę termowizyjną w wersji Mavic 2 Enterprise Advanced, czas lotu nawet do 30 minut oraz kontroler wyposażony w ekran. Idealne, budżetowe rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w mniejszych akcjach poszukiwawczych czy patrolach. W zestawie znajduje się również głośnik, dodatkowe oświetlenie oraz dioda lokalizacyjna.

Seria DJI Matrice 200 – Najczęściej wykorzystywany model Matrice 200 lub Matrice 210 w wersji v2. Duża platforma o wadze blisko 5kg, z zasięgiem operacyjnym do kilku kilometrów, możliwością pracy przez 2 operatorów oraz opcji podłączania 2 kamer jednocześnie. Model najczęściej wykorzystywany w sytuacjach, gdy obserwowane obiekty są daleko od operatora, który chce pozostać niezauważony oraz w śledzeniu poruszających się obiektów.

DJI Matrice 300 RTK – Najnowszy dron DJI, który łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy znane z serii Matrice 200 oraz wprowadza nowe możliwości operacyjne. Wydłużony czas lotu do prawie 40 minut z ładunkiem, zasięg do 8 kilometrów, inteligentne funkcje śledzenia obiektów jednym przyciskiem, kamera 4w1 z dalmierzem laserowym i wiele innych nowych funkcji sprawia, że jest to najlepszy dron do zadań specjalnych dostępny na rynku.

Oprócz samych bezzałogowców, w naszej ofercie znajdują się szkolenia dla służb mundurowych. Oferta szkoleniowa dostosowana jest specjalnie dla policji wykorzystującej do działań operacyjnych bezzałogowe statki powietrzne. Zdobyty na szkoleniu warsztat daje zespołom szerszą świadomość sytuacyjną, co umożliwia sprawne i bezpieczne reagowanie w każdej sytuacji. Po tym szkoleniu drony w policji będą wykorzystywane w 100%.
