Blog
- Home
- Wiadomości
- Skuteczność działania oprogramowania RDT na przykładzie praktycznych ćwiczeń podczas konferencji „Drony w poszukiwaniach osób zaginionych”
Skuteczność działania oprogramowania RDT na przykładzie praktycznych ćwiczeń podczas konferencji „Drony w poszukiwaniach osób zaginionych”
Oprogramowanie RDT do poszukiwania osób zaginionych poprzez analizę zdjęć termowizyjnych z drona udowodniło swoją skuteczność podczas praktycznych testów. Zapraszamy do zapoznania się z raportem.
Oprogramowanie RDT (Radiometric Data Toolset) kanadyjskiej firmy USR (Unmanned Systems Research) jest z powodzeniem wykorzystywane przez coraz większą liczbę jednostek Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, WOPR, GOPR oraz innych jednostek poszukiwawczo-ratowniczych.
Dilectro Enterprise jako wyłączy dystrybutor oprogramowania RDT w Polsce miało okazje wziąć udział w XXVI Szkole Kartograficznej w dniach 20-21 czerwca 2023 roku w Podlesicach w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
W trakcie warsztatów zorganizowanych pn. „Drony w poszukiwaniach osób zaginionych” wszyscy zgromadzeni mieli okazję dokładnie przetestować oprogramowanie RDT w kilku wymagających scenariuszach testowych.
Założenia testów
Do testów oprogramowania RDT wyznaczono specjalny sektor o obszarze 1 hektara, który został podzielony na trzy sekcje. W każdej z sekcji ustawiono pozorantów, którzy byli osobami poszukiwanymi przez zespoły poszukiwawczo-ratownicze. W celu urozmaicenia testów pozorantów umieszczono:
-w zbożu
-na leśnej ścieżce
-w głębi lasu sosnowego
Testy odbywały się w słoneczny dzień przy temperaturze otoczenia wynoszącej około 26 st. Celsjusza. Lot wykonywany był na wysokości 60 metrów w trybie automatycznym. Do oblotów wykorzystano bezzałogowy statek powietrzny DJI Mavic 3 Thermal.
Głównym założeniem testów było sprawdzenie możliwości wykorzystania oprogramowania RDT w warunkach silnego nasłonecznienia w celu określenia skuteczności wykrywania osób zaginionych w ciepłym otoczeniu utrudniającym pomiary i analizę zdjęć termowizyjnych.
Przebieg misji
Podczas operacji wykonano 58 zdjęć termowizyjnych. Program RDT wyszczególnił automatycznie trzy zdjęcia do potencjalnej analizy. Operatorzy systemu wytypowali ręcznie 7 dodatkowych zdjęć.
W kolejnych krokach zostały one zgrane i przenalizowane przez program RDT. Czas całej operacji wraz z wygenerowaniem automatycznego raportu wyniósł niespełna 10 minut.
Próba 1 - pozorant w zbożu
Pierwszy pozorant był bardzo dobrze widoczny zarówno na zdjęciu termowizyjnym, jak i RGB. Osoba ustawiona w polu została oflagowana na trzech zdjęciach.
Próba 2 - pozorant w lesie sosnowym
Podczas drugiej próby pozorant został ustawiony w lesie sosnowym. Na zdjęciu termowizyjnym oraz zdjęciu RGB osoba jest całkowicie niewidoczna. Automatyczne ustawienia programu RDT również nie wykryły anomalii, ale zwróciły uwagę na „pik temperaturowy” na wykresie. Zdjęcie zostało ręcznie oflagowane do sprawdzenia w terenie.
Próba 3 - pozorant na piaszczystej ścieżce
Ostatnia próba była najbardziej wymagająca dla programu oraz operatorów. Pozoranta celowo umieszczono na piaszczystej ścieżce, która znacząco nagrzała się od słońca słonecznego. Na zdjęciu termowizyjnym oraz RGB pozorant jest niewidoczny. Zdjęcie zostało jednak oznaczone przez operatora ze względu na wiele małych „pików temperaturowych” będących odchyleniem od normy.
Loty ręczne bez programu automatycznego
W jednym ze scenariuszy dodatkowych przeprowadzono loty ręczne bez zaprogramowanej trasy automatycznej. Operatorzy znali obszar, w którym znajdowali się pozoranci, ale wiedza ta nie ułatwiła poszukiwań. W lotach ręcznych niemożliwe stało się pozyskanie odpowiednio przygotowanego materiału i poddanie go analizie. Próba ta udowodniła słuszność uprzedniego planowania misji i polegania na lotach automatycznych podczas analizy zdjęć termowizyjnych z wykorzystaniem programu RDT firmy USR.
Podsumowanie testów oprogramowania RDT w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Zastosowanie wielu metod analizy podczas lotu dronem pozwala na zwiększenie skuteczności działań poszukiwawczych. Współczesne Bezzałogowe Statki Powietrzne (BSP) posiadają możliwość wykonywania jednocześnie zdjęć w trybie RGB oraz termowizyjnych o wysokiej jakości. Po zebraniu danych, czyli w tym przypadku zdjęć, możliwe jest przeprowadzenie ich analizy przy użyciu różnych programów oraz powrót do nich w celu dokładniejszej analizy.
Wykonywanie misji z użyciem dronów pozwala również na wprowadzenie systematyczności. Podział terenu działań na sektory i przelot w określonej kolejności umożliwia sukcesywne przeszukiwanie terenu, co pozwala precyzyjnie określić, które obszary zostały już przeszukane.
Podczas automatycznych lotów istnieje również możliwość analizy obrazu w czasie rzeczywistym. Przez podłączenie BSP do mobilnego ekranu, jeden lub więcej ratowników może na bieżąco analizować obraz. Jeśli zostanie zidentyfikowana osoba wymagająca pomocy, misja może zostać przerwana, a procedury dotarcia ratowników do wskazanego miejsca mogą zostać podjęte przez drona.
Dzięki zastosowaniu wielu metod analizy, systematycznemu przeszukiwaniu terenu oraz analizie obrazu na bieżąco, wykorzystanie dronów podczas działań poszukiwawczych staje się bardziej efektywne i umożliwia szybką reakcję w przypadku znalezienia osób wymagających pomocy.
Program RDT w każdym ze scenariuszy testowych stanowił duże ułatwienie dla operatorów oraz osób zaangażowanych w działania-poszukiwawczo ratownicze. Wykorzystanie bezzałogowego statku powietrznego z kamerą termowizyjną oraz oprogramowania RDT znacząco skróciło czas poszukiwań zaginionych pozorantów.
Więcej informacji o oprogramowaniu RDT znajduje się na dedykowanej stronie internetowej rozwiązania.