Systemy antydronowe (Counter UAS) – wykrywanie i neutralizacja dronów
Na przestrzeni ostatnich lat technologia dronowa znacząco wyewoluowała. Bezzałogowe statki powietrzne stały się dopracowane, bezpieczne, niezwykle funkcjonalne oraz przystępne cenowo. Mnogość konstrukcji dostępnych na rynku pozwala wykorzystać je w takich dziedzinach jak rekreacja, dostawy, monitoring czy badania. Najczęściej drony wykorzystuje się do prowadzenia obserwacji i rozpoznania z powietrza.
W myśl zasady „z góry widać więcej” drony są świetnym narzędziem do obrazowania i gromadzenia danych. Niestety takie wykorzystanie rodzi również nowe wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa oraz ochroną np. infrastruktury wojskowej, krytycznej, instytucji finansowych, więzień, budynków rządowych, obiektów sportowych lub ochrony VIPów.
W odpowiedzi na dzisiejsze wyzwania w świecie bezzałogowych statków powietrznych rozwijane są systemy antydronowe – Counter UAS, które pozwalają na skuteczne wykrywanie, identyfikację oraz neutralizację nieautoryzowanych dronów na określonym terenie.
Zagrożenia związane z dronami przebywającymi w przestrzeni powietrznej
Drony wykorzystywane są w różnych celach – od prywatnych lotów rekreacyjnych, aż po profesjonalne zastosowanie w przemyśle. Możemy podzielić je na drony wojskowe, profesjonalne, komercyjne oraz drony DIY – typu zrób to sam.
Naruszenia przestrzeni powietrznej najczęściej wykorzystywane są z wykorzystaniem dronów profesjonalnych, komercyjnych oraz DIY. Są to niewielkie konstrukcje o masie do 25 KG, które trudno zidentyfikować wzrokowo i zmusić do zmiany trajektorii lotu.
Do najczęstszych zagrożeń związanych z wykorzystaniem dronów w przestrzeni publicznej zaliczamy:
w wyniku naruszenia strefy działalność obiektu może być zaburzona lub wstrzymana po każdym wykryciu drona, co powoduje opóźnienia i wysokie koszty
potencjalna kolizja w powietrzu drona z wrażliwym sprzętem może spowodować katastrofalne w skutkach zagrożenie lub awarie, które narażą pracowników na niebezpieczeństwo, utratę zdrowia lub nawet życia
dron pozwala na fotografowanie, filmowanie i mapowanie obiektów, co pozwala skutecznie śledzić procedury i lokalizować słabe punkty infrastruktury
drony coraz częściej wykorzystywane są do kradzieży danych poprzez przenikanie do korporacyjnych sieci komputerowych za pośrednictwem np. łączności Wi-Fi lub do skrytej obserwacji
z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych można również przemycać broń, narkotyki lub inną kontrabandę z łatwym ominięciem naziemnych systemów bezpieczeństwa
w przypadku wybranych organizacji nawet najmniejsze, stosunkowo nieszkodliwe naruszenia bezpieczeństwa znacząco obniżają reputację oraz dobrą markę przedsiębiorstwa np. firmy ochroniarskiej
najpoważniejszy w skutkach czyn, który może zostać popełniony z wykorzystaniem dronów
Systemy antydronowe jako odpowiedź na wyzwania związane z dronami w przestrzeni powietrznej
Aby skutecznie zarządzać rosnącą liczbą dronów i minimalizować związane z nimi zagrożenia, rozwijane są zaawansowane systemy antydronowe (Counter UAS). Te rozwiązania są projektowane w taki sposób, aby działały na kilku poziomach: wykrywania, identyfikacji, monitorowania i neutralizacji nieautoryzowanych dronów.
1. Wykrywanie i identyfikacja
Systemy antydronowe wykorzystują różne technologie do skutecznego wykrywania dronów w okolicy. Czujniki radarowe, kamery termowizyjne, systemy rozpoznawania obrazu i technologie radiowe są często używane do monitorowania przestrzeni powietrznej. Dodatkowo, systemy te mogą integrować bazę danych zarejestrowanych dronów, umożliwiając identyfikację legalnych operatorów.
2. Monitorowanie i analiza
Po wykryciu drona, system antydronowy monitoruje jego ruchy, analizuje trajektorię lotu i ocenia potencjalne zagrożenia. Zaawansowane algorytmy analizują dane, aby określić, czy dany lot jest zgodny z zasadami bezpieczeństwa.
3. Neutralizacja
W przypadku potwierdzenia niebezpieczeństwa, systemy antydronowe mogą przystąpić do neutralizacji drona. Sposoby te obejmują zakłócanie sygnałów radiowych sterujących dronem, wykorzystywanie technologii przeciwdziałania dronom, takich jak urządzenia przeciwdziałające dronom (C-UAS), lub nawet systemy fizycznej neutralizacji, takie jak działka elektromagnetyczne.
Dobre praktyki wykorzystania systemów antydronowych
Na bazie naszych wieloletnich doświadczeń z systemami antydronowymi przedstawiamy najważniejsze dobre praktyki, które należy wdrożyć przy wykorzystaniu systemów antydronowych.
Rozważając wdrożenie systemu antydronowego należy przeanalizować zagrożenia, zbadać ograniczenia, przeprowadzić testy wybranych systemów antydronowych oraz zabudżetować całe przedsięwzięcie. Warto pamiętać o różnej efektywności systemów Counter UAS w zależności od wybranej technologii.
Po wyborze odpowiedniego rozwiązania kluczowa jest jego integracja, kompleksowe szkolenie obsługi i personelu oraz wdrożenie odpowiednich procedur reagowania na incydenty.
Aby zapewnić ciągłość działania i najwyższą możliwą skuteczność systemu antydronowego należy zadbać o odpowiednie umowy SLA na świadczenie serwisu, stale aktualizować bazy dronów o nowe modele oraz przygotować się na rozbudowę systemu o kolejne warstwy.
Dla kogo zaprojektowano systemy antydronowe
Rynek systemów antydronowych
Z danych za 2023 rok wynika, że na rynku znajduje się ponad 300 firm oferujących rozwiązania antydronowe (dane z raportów Statista).
Systemy antydronowe z roku na rok tanieją, a jednocześnie stają się coraz bardziej dopracowane, co przekłada się na efektywność, skuteczność oraz niezawodność działania.
Najnowszym trendem w sektorze systemów antydronowych jest rozwój urządzeń opartych na chmurze obliczeniowej oraz udostępniania systemów Counter UAS w ramach usługi opłacanej subskrypcyjnie.
Rozwój C-UAS jako usługi zarówno dla klientów cywilnych, jak i wojskowych zmienia branżę na wiele sposobów. Systemy wykrywania dronów oparte na chmurze sprawiają, że możliwości warstwowe stają się bardziej przystępne cenowo i skalowalne, eliminując potrzebę kupowania przez lotniska i areny sportowe drogiego sprzętu i długoterminowych umów na aktualizację oprogramowania. Ponieważ wiele miast na całym świecie rozpoczyna prace nad rozwojem usług dronowych i eVTOL wymagających zdolności C-UAS, czas na wprowadzenie tych usług jest sprzyjający, chociaż dopiero okaże się, jaki poziom świadczenia usług spełni wymagania organów regulacyjnych, aby te ekosystemy były zarówno bezpieczne, jak i pewne.
W Dilectro Enterprise posiadamy wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu i obsłudze systemów antydronowych. W naszej regularnej ofercie znajdują się:
Jesteśmy w stanie dobrać oraz odpowiednio skonfigurować system antydronowy, wdrożyć go do wykorzystania oraz zapewnić dostęp do najwyższej klasy wsparcia posprzedażowego oraz serwisu.