Wykorzystanie systemu antydronowego ASDT SENDES w praktyce
Wraz ze stale rosnącą liczbą bezzałogowych statków powietrznych, które funkcjonują w przestrzeni powietrznej pojawiła się potrzeba nie tylko usystematyzowania przepisów lotniczych pozwalających na uregulowanie ruchu dronów, ale także konieczność wdrożenia skutecznych systemów antydronowych. Rozwiązania typu antydron pozwalają zabezpieczyć elementy infrastruktury krytycznej, porty lotnicze, więzienia, elektrownie, rafinerie, budynki rządowe, ważne obiekty użyteczności publiczne czy zgromadzenia masowe przed wykonywanie operacji lotniczych z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych w ich najbliższym otoczeniu.
Monitoring przestrzeni powietrznej oraz zaawansowana ochrona przed bezzałogowymi statkami powietrznymi znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. W dobie rosnących napięć geopolitycznych, bezzałogowe systemy powietrzne mogą zostać wykorzystane do atakowania kluczowych obiektów strategicznych i wojskowych. Drony są również łatwym nośnikiem wykorzystywanym przez terrorystów oraz świetnym elementem pozyskiwania danych wrażliwych. Z bezzałogowych statków powietrznych korzystają również przemytnicy.
System antydronowy zabezpiecza przed
· Inwigilacją;
· Atakami terrorystycznymi;
· Przemytem ładunków;
· Wypadkami z udziałem bezzałogowych statków powietrznych i lotnictwa załogowego
Spektrum zastosowania bezzałogowych statków powietrznych jest bardzo szerokie, a na rynku stale pojawiają się nowe konstrukcje z dodatkowymi funkcjami i stale ulepszanymi specyfikacjami technicznymi. Z tego powodu odnotowuje się wzrost popularności systemów antydronowych.
Rozwiązania typu antydron pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie dronów, poinformowanie o tym fakcie użytkownika systemu, śledzenie parametrów lotu bezzałogowe statku powietrznego oraz natychmiastową neutralizację w razie potrzeby.
Jednym z wiodących systemów antydronowych C-UAS (Counter Unmanned Aerial Systems) jest rozwiązanie ASDT SENDES rozwijane przez hiszpańską firmę ASDT Systems Europe S.L z ponad 10-letnim doświadczeniem w budowie rozwiązań antydronowych. System bazuje na autorskiej technologii SENDES polegającej na dekodowaniu w czasie rzeczywistym częstotliwości radiowych, na których pracują drony najpopularniejszych marek DJI, Parrot, Yuneec, Wi-Fi, RemoteID. System składa się z czterech modułów – systemu detekcji (SENDES DAU), neutralizacji (SENDES SJ), interfejsu użytkownika (SENDES Gate) oraz chmurowego ekosystemu wspieranego przez AI (SENDES Core).
Dzięki kierunkowym antenom Moduł DAU pozwala na detekcję, identyfikację i śledzenie dronów na odległości do 10 km w każdym kierunku. Oprogramowanie informuje użytkownika m.in. o marce drona, numerze seryjnym, wysokości i prędkości lotu oraz pozycji startu i pilota. Opcjonalny Moduł SJ umożliwia neutralizację drona poprzez selektywne zakłócenie transmisji oraz GPS, wywołujące rozpoczęcie procedury powrotu drona do domu lub awaryjnego lądowania.
Moduły SENSES DAU i SJ wymagają do działania jedynie dostępu do zasilania oraz Internetu (poprzez złącze RJ-45 lub moduł LTE). Możliwy jest montaż wolnostojący, sufitowy lub na wieży. SENDES jest zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi (posiada certyfikat IP) i może pracować przez 365 dni w roku.
Obsługa odbywa się przez przeglądarkę z dowolnego urządzenia – komputera, tabletu czy smartfonu. Oprogramowanie oferuje intuicyjną obsługę z filtrowaniem dronów FoF (Friend or Foe) oraz generowanie raportów w formatach PDF, KML i XLSX. Pozwala również tworzyć strefy i otrzymywać automatyczne powiadomienia o ich przekroczeniu z opcją automatycznej lub ręcznej neutralizacji.
System SENDES z powodzeniem został wdrożony m.in. w obiektach przemysłowych, rządowych, wojskowych, granicach czy więzieniach. Był również testowany na Lotnisku Chopina w Warszawie, gdzie swoim zasięgiem objął ścisłe centrum miasta. System jest zgodny z Europejską Dyrektywą 2013/25/UE oraz STANAG 2345 Edition 4.
System ASDT SENDES udowodnił swoją skuteczność podczas testów w Warszawie. Rozwiązanie SENDES DAU K10 zostało umieszczone w okolicach Lotniska Chopina w Warszawie. W ciągu 31 godzin testów wykryto łącznie 27 bezzałogowych statków powietrznych. Rozwiązanie zidentyfikowało model drona, jego numer seryjny, czas lotu, maksymalną wysokość oraz położenie.
W trakcie drugiej próby system antydronowy został umieszczony na obrzeżach Warszawy. W ciągu kilku godzin wykryto niespełna 30 bezzałogowych statków powietrznych wykonujących operacje lotnicze w promieniu 10 km od miejsca stacjonowania systemu.
Większość lotów wykryta została w okolicach centrum Warszawy oraz wzdłuż Wisły. Odległość wykrywania mieściła się w zakresie kilku kilometrów i była zależna od ukształtowania terenu. Im dalej znajduje się dron od systemu ASDT SENDES, tym wyższa musi być wysokość jego lotu, aby stał się wkrywalny dla systemu.
Dla zainteresowanych z chęcią udostępnimy szczegółowy raport z testów systemu antydronowego ASDT Sendes przeprowadzanych w Warszawie.
Największe zalety systemu antydronowego ASDT SENDES
· Wysoka skuteczność w wykrywaniu dronów różnych producentów
· Możliwość śledzenia wielu dronów w czasie rzeczywistym
· Zasięg do 10 km
· Dodatkowy moduł umożliwiający neutralizację dronów
· Działa w każdych warunkach pogodowych
· Chmurowe lub lokalne przetwarzanie danych z inteligentnymi alertami
· Zgodność z Europejską Dyrektywą 2013/25/UE oraz STANAG 2345 Edition 4
· Kompaktowe wymiary
· Możliwość wygodnej zmiany lokalizacji