Blog
- Home
- Wiadomości
- Zabezpieczenie antydronowe w więziennictwie
Zabezpieczenie antydronowe w więziennictwie
Więziennictwo na całym świecie stoi aktualnie przed nowymi wyzwaniami związanymi z zabezpieczeniem obiektów więziennych przed bezzałogowymi statkami powietrznymi. Więzienia to obiekty infrastruktury krytycznej o podwyższonym poziomie zabezpieczeń oraz wysokim rygorze, które muszą być odpowiednio zabezpieczone nie tylko od strony naziemnej, ale również powietrznej.
Drony – najnowsze wyzwanie dla Służby Więziennej
Coraz częściej w sieci pojawiają się informacje o wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych do kontrabandy. Idealnym tego przykładem są Stany Zjednoczone. W ramach szeroko zakrojonego śledztwa w sprawie przemytu narkotyków i broni do więzień z wykorzystaniem drogi powietrznej zaaresztowano prawie 150 osób.
W prowadzonym przez Georgia Department of Corrections (GDC) postepowaniu doszło do zatrzymania 146 osób podejrzanych o współpracę przy transporcie różnego rodzaju kontrabandy do więzień w całym stanie.
Operacja o kryptonimie Skyhawk trwała prawie dwa lata. Od listopada 2022 roku funkcjonariusze rozpracowywali grupę przestępczą, która skutecznie wykorzystywała drony do dostarczania telefonów komórkowych, narkotyków, broni oraz innych zakazanych przedmiotów do więzień.
W trakcie dochodzenia zatrzymano aż 170 przedmiotów zrzuconych z wykorzystaniem dronów. Wartość przechwyconej kontrabandy oszacowano na 7 milionów dolarów, a cała operacja wykorzystywała popularne quadrocoptery produkowane przez firmę DJI.
Systemy antydronowe – skuteczne zabezpieczenie przestrzeni powietrznej
Systemy antydronowe w więziennictwie są niezbędne do zapobiegania przemycaniu niebezpiecznych przedmiotów do zakładów karnych, a także obserwacji wyglądu obiektów i ich zabezpieczeń z powietrza.
Służba Więzienna może wykorzystać stacjonarne oraz mobilne systemu antydronowe. Na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające na detekcję, zakłócanie oraz neutralizację bezzałogowych statków powietrznych.
Podstawowe systemy antydronowe to ręczne rozwiązania, które z wykorzystaniem wiązki elektromagnetycznej po wycelowaniu w bezzałogowy statek powietrzny wymuszają rozpoczęcie procedury RTH – powrotu do domu. Rozwiązanie takie nie pozwala na aktywne i automatyczne wykrywanie bezzałogowych statków powietrznych, śledzenie ich lokalizacji, a także lokalizacji operatora.
Rozbudowane systemy stacjonarne to modułowe rozwiązania, które można wyposażyć w system detekcji, monitorowania oraz neutralizacji.
Systemy detekcji bazują na radarach, kamerach optycznych i termowizyjnych oraz czujnikach akustycznych. Pozwalają na aktywne wykrywanie bezzałogowych statków powietrznych w pobliżu obiektu oraz ich identyfikację. W kolejnym kroku możliwe jest śledzenie ich lotu, a także zapisywanie historii położenia.
W razie potrzeby Służba Więzienna może wykorzystać dodatkowe moduły – zakłócające oraz neutralizacji. Istnieje możliwość zakłócenia sygnału radiowego (RF jamming), aby spowodować utratę kontroli nad dronem i wymuszenia rozpoczęcia procedury powrotu do domu.
Kompletny system antydronowy taki jak ASDT Sendes pozwala wykrywać popularne drony, śledzić lot drona oraz miejsce pilota w czasie rzeczywistym, a także neutralizować drony po doposażeniu w odpowiedni moduł. Rozwiązanie posiada intuicyjny interfejs użytkownika oraz pełną zgodność z Europejską Dyrektywą 2013/25/UE oraz STANAG 2345 Edition 5.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kompleksowym materiałem omawiającym zagadnienie SYSTEMÓW ANTYDRONOWYCH. W Dilectro udostępniamy również możliwość WYNAJĘCIA SYSTEMU ANTYDRONOWEGO.