Porozmawiaj z naszym ekspertem
Tomasz +48 881 726 701 | tomasz.kloczewiak@dilectro.pl
Loc8
- Zaawansowane wykrywanie obiektów z obrazów na podstawie pasma kolorów
- Precyzyjne współrzędne GPS zlokalizowanych celów
- Skanowanie wielu obiektów w tym samym czasie
- Szczegółowy raport sytuacyjny
- Łatwe importowanie obrazów z misji
- Krótki czas obliczeń
- Praca w trybie offline
- Kompatybilność z systemami Windows oraz macOS
Oprogramowanie do szybkiego przetwarzania tysięcy obrazów
Obejrzyj nasze webinarium o wykorzystaniu dronów i oprogramowania w poszukiwaniu osób zaginionych
Loc8 to specjalistyczne oprogramowanie, którego zadaniem jest szybkie przetwarzanie wielu tysięcy obrazów pozyskanych np. z drona w krótkim czasie. Program wykorzystuje zaawansowane technologie skanowania zdjeć, które pozwalają na izolowanie określonych skupisk pikseli oraz identyfikowanie potencjalnych celów np. ludzi lub zwierząt.
Dzięki zaawansowanej technologii skanowania obrazu, Loc8 pozwala na szybkie skanowanie zdjęć pozyskanych z bezzałogowych statków powietrznych w celu niemalże natychmiastowego lokalizowania osób i obiektów. Rozwiązanie bazuje na nowatorskiej technologii opracowanej przez firmę Unmanned System Reserach zajmującą się tworzeniem specjalistycznego oprogramowania do poszukiwania i ratownictwa.
Program Loc8 został zintegrowany z dokładnymi mapami, które umożliwiają geolokalizację wykrytych celów zaledwie jednym kliknięciem myszy. Pozyskane koordynaty pozwalają na sprawne wysłanie zespołu poszukiwawczo-ratowniczego w miejsce wydarzeń.
Loc8 udostępnia użytkownikom szczegółowe raporty dotyczące jakości i zgodności zeskanowanych obrazów, co umożliwia szybkie zidentyfikowanie oflagowanych obrazów. Loc8 współpracuje z komputerami wyposażonymi w system operacyjny Windows 10/11 lub macOS. Oprogramowanie dziala w trybie offline, co pozwala na przetwarzanie obrazów w dowolnym miejscu na ziemi – nawet bez dostepu do zasięgu sieci komórkowej i GPS.
Działanie Loc8 na "żywym" przykładzie
Jak skuteczny jest program Loc8? Dowiesz się tego z poniższego testu, a przy okazji sprawdzisz swoją spostrzegawczość.
Na poniższym zdjęciu umieszczono kilka przykładowych produktów. Szukamy niebieskich skarpet oznaczonych liczbą “4”.
Na poniższym zdjęciu znajdują się obie ze skarpetek. Jesteś w stanie zlokalizować je w 30 sekund?
PS. skarpetki są rozrzucone w dwóch miejscach.
Skarpetki znalezione?
Program poradził sobie z nimi w mniej, niż 1 sekundę!
I poniżej zbliżenie na jedną ze skarpet.
Loc8 umożliwia również szybkie wskazanie poszukiwanych przedmiotów na mapie, co znacząco ułatwia przekazanie koordynat dla ratowników wraz z linkiem do Map Google.
Obejrzyj nasz webinar o oprogramowaniu RDT i Loc8
W jaki sposób działa Loc8?
Loc8 to oprogramowanie zaprojektowane we współpracy z zespołami poszukiwawczo-ratowniczymi z całego świata, które brały czynny udział w projektowaniu systemu.
1.) Planowanie misji
Misje można zaplanować wcześniej na komputerze, dzieląc teren na sektory i wyznaczając konkretne trasy dla drona. Dzięki temu, już na etapie planowania, wiemy, gdzie dokładnie będzie przeszukiwać teren nasz dron. Oczywiście misję można planować również ad-hoc w momencie podjęcia działań poszukiwawczo-ratowniczych.
2.) Wykonanie misji z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego
Kolejnym celem jest wysłanie drona w celu zebrania materiału zdjęciowego, który poddawany będzie analizie przez program Loc8. Dron wyposażony w kamerę RGB będzie przeszukiwał zadany sektor, sektor po sektorze, rejestrując zdjęcia z określonego przez użytkownika terenu. Ważnym elementem jest również skrupulatne przeszukiwanie terenu, czyli wykonanie odpowiedniej liczby przelotów nad danym sektorem, aby nie przegapić żadnego potencjalnego celu.,
3.) Analiza pozyskanego materiału źródłowego przez program Loc8
Po wykonaniu misji zdjęcia pozyskane z drona należy zgrać na komputer z zainstalowanym programem Loc8. Po imporcie zdjęć rozpoczyna się proces konfiguracji przetwarzania zdjęć. Operator systemu konfiguruje go w celu identyfikacji interesujących go celów. Po maksymalnie kilku minutach otrzymuje gotowy raport sytuacyjny z koordynatami miejsc, w których potencjalnie może znajdować się poszukiwany cel.
Dla kogo przeznaczony jest Loc8?
Loc8 to oprogramowanie, które zaprojektowane zostało z myślą o:
- Policji
- Straży Pożarnej
- Straży Granicznej
- Specjalistycznych służb poszukiwawczo-ratowniczych np. WOPR, TOPR czy GOPR
- Służb zapewniających bezpieczeństwo publiczne lub udzielających pierwszej pomocy w sytuacjach kryzysowych – SOP, BOA, CBA, CBŚP, Wojsko
- Kołach łowieckich
- Lasach Państwowych
- Cywilnych organizacji zabezpieczających mienie
- Dużych firm przemysłowych i środowiskowych potrzebujących narzędzia do sprawnego monitorowania
Case Study – działanie programu Loc8 w praktyce
W Dilectro Enterprise przygotowaliśmy praktyczną próbę wykorzystania oprogramowania Loc8 drugiej generacji. Do przykładowych poszukiwań wykorzystaliśmy koc z różnymi kolorami. Dodatkowo, aby utrudnić pracę programowi wytypowaliśmy kolor, który zajmował najmniejszą powierzchnię koca.
W kolejnym kroku wyznaczyliśmy sektor poszukiwań o powierzchni 5 hektarów, na którym umieściliśmy koc. Operator drona nie wiedział, w którym miejscu został podłożony poszukiwany element.
Do zebrania materiału zdjęciowego wykorzystaliśmy bezzałogowy statek powietrzny Autel Robotics Evo Max 4T.
Dron wykonywał lot na wysokości 70 metrów podczas którego zebrano materiał do analizy w postaci 158 zdjęć RGB o wysokiej rozdzielczości.
Analiza zdjęć pozyskanych z drona w programie Loc8
Po wykonaniu misji mającej na celu pozyskanie zdjęć z drona należy przenalizować je z wykorzystaniem programu Loc8. Do jego działania potrzebny jest komputer z systemem operacyjnym Windows 10/11. Dostęp do Internetu nie jest wymagany – wszystkie dane przetwarzane są na urządzeniu.
Program posiada dedykowany moduł mapowania, w którym można dokładnie przenalizować jaka powierzchnia została przeszukana oraz jakie zdjęcia zostały pozyskane przez drona. Niebieską kropką sygnalizowane jest miejsce wykonania zdjęcia przez drona Autel Robotics Evo Max 4T.
Po zaimportowaniu zdjęć należy określić kolor wyszukiwanego elementu za pomocą dedykowane limitera. Interfejs użytkownika jest przejrzysty i czytelny, co ułatwia pracę z ustawieniami programu.
Powyższe ustawienia nie wystarczą do dokładnej analizy fotografii. Program nie będzie dokładnie wykazywał celów ze względu na szeroki zakres elementów mieszczących się w zadanych parametrach. Należy wyłączyć z poszukiwań elementy niebieskie, które na poziomie danego piksela mogą znajdować się na przykład na roślinach.
Na powyższym zdjęciu widać, że program wykazał bardzo dużo punktów w kolorze niebieskim. Z tego właśnie względu korzystamy z limitera pozwalającego zawęzić poszukiwania i zwiększyć dokładność wyników.
Po poprawnym ustawieniu limitera program wytypował 45 zdjęć ze 158 fotografii poddanych analizie.
Fotografie wytypowane przez program poddawane są w kolejnym kroku analizie przez operatora.
Poniżej zdjęcie, na którym znajduje się poszukiwany przedmiot wykryty przez oprogramowanie Loc8.
A tak poszukiwany przedmiot wygląda w przybliżeniu. Jak widać w poszukiwaniach przydaje się sensor o wysokiej rozdzielczości, który na poziomie analizy pozwala na przybliżanie fotografii bez znacznego pogorszenia jakości obrazu.
Na poniższym zdjęciu znajduje się surowe zdjęcie pozyskane z drona, na którym znajduje się poszukiwany obiekt. Jak widać znalezienie go bez programu byłoby niemożliwe.
Zobacz jak działa program USR Loc8 G2 w praktyce
Jak Loc8 ratuje ludzkie życie?
Niezwykle miło poinformować nam o kolejnej udanej akcji poszukiwawczej z wykorzystaniem programu Loc8 od kanadyjskiej firmy USR, która słynie również z bestsellerowego programu RDT do poszukiwań i ratownictwa z wykorzystaniem zdjęć termowizyjnych pozyskanych z drona.
Loc8 udało się zlokalizować 86-letniego mężczyznę z demencją, który zaginął. Podczas zaginięcia zgłoszono jego cechy charakterystyczne – model i markę pojazdu oraz ubiór, które pozwoliły na wykorzystanie programu Loc8.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pełnym studium przypadku dostępnym w języku angielskim, gdzie dokładnie opisano cały proces poszukiwań z wykorzystaniem programu Loc8.
Licencjonowanie programu Loc8
Loc8 udostępniany jest na podstawie rocznej licencji na dane stanowisko – 1 komputer bez ograniczeń w ilości wykonywanych misji czy lokalizacji. Możliwe jest również przeinstalowanie programu na inne urządzenie w trakcie trwania licencji.
Jako krajowy dystrybutor oprogramowania firmy Unamnned Systems Research zachecamy do kontaktu w celu pozyskania darmowej – 14 dniowej wersji trial.
Wymagania techniczne programu Loc8
W celu skorzystania z oprogramowania Loc8 niezbędne jest posiadanie:
- Bezzałogowego statku powietrznego wyposażonego w kamerę RGB (światła widzialnego);
- Komputera z systemem operacyjnym Microsoft Windows 10, Windows 11 lub macOS;
- Licencji na oprogramowanie Loc8.
- Loc8
- 22 sierpnia 2024
- 0 Komentarzy
Jak odpowiednio wykonywać loty poszukiwawczo-ratownicze dronem?
Jak poprawnie wykonywać loty poszukiwawczo-ratownicze dronami? Jakie są dobre praktyki wykorzystania dronów do działań SAR?
- Bez kategorii
- 2 kwietnia 2024
- 0 Komentarzy
Poszukiwania przedmiotów w terenie otwartym – Case Study na przykładzie drona i oprogramowania Loc8
Drony wraz z dedykowanym oprogramowaniem pozwalają skutecznie prowadzić działania poszukiwawczo-ratownicze bazując na poszlakach.
- Loc8
- 2 stycznia 2024
- 0 Komentarzy
Oprogramowanie – niezbędny element podczas poszukiwań i ratownictwa z dronów
Oprogramowanie to kluczowy element w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych. Bez niego sam dron nie jest w pełni użyteczny.
- Loc8
- 21 grudnia 2023
- 0 Komentarzy
Sprawdź nasze najnowsze szkolenie „Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych w działaniach operacyjnych służb”
Po wielu miesiącach przygotowań uruchamiamy specjalistyczne, dedykowane szklenie z wykorzystania dronów w działaniach operacyjnych służb.
- Loc8
- 29 listopada 2023
- 0 Komentarzy
Zapraszamy na webinar “Oprogramowanie do poszukiwań osób zaginionych z drona drugiej generacji”
Serdecznie zapraszamy na dedykowane webinarium o oprogramowaniu do poszukiwań osób zaginionych z dronów drugiej generacji.
- Bez kategorii
- 29 listopada 2023
- 0 Komentarzy
Loc8 drugiej generacji w praktyce – Case Study z realnych poszukiwań
W jaki sposób działa oprogramowanie do poszukiwania i ratownictwa z drona? Sprawdź jak analizowane są zdjęcia piksel po pikselu.