Loc8 drugiej generacji w praktyce – Case Study z realnych poszukiwań
W trakcie poszukiwań osób zaginionych bardzo często bazuje się na cechach charakterystycznych poszukiwanego np. noszonym ubraniu lub charakterystycznym przedmiocie, z którym był widziany po raz ostatni.
Z danych statystycznych gromadzonych przez Komendę Główną Policji wynika, że na przestrzeni ostatnich kilku lat liczba zgłoszeń osób zaginionych kształtowała się na poziomie od 12,5 do nawet 21 tysięcy rocznie.
Najczęściej osoby zaginione przepadają bez śladu i jakichkolwiek przypuszczeń co do obszaru, w którym można je odnaleźć.
Bezzałogowe statki powietrzne na dobre wpisały się w potrzeby dzisiej-szych służb poszukiwawczo-ratunkowych
W nowoczesnych działaniach poszukiwawczo-ratowniczych coraz częściej wykorzystuje się bezzałogowe statki powietrzne, które z powietrza pozyskują wysokiej jakości dane zobrazowania terenu. Sam dron jest jednak jedynie elementem systemu. Na niewielkim ekranie kontrolera ciężko jest odnaleźć osobę zaginioną. W tym miejscu z pomocą przychodzi specjalistyczne oprogramowanie do analizy próbek pobranych przez drona.
Materiał pozyskany z bezzałogowego statku powietrznego w połączeniu ze specjalistycznym oprogramowaniem może być wykorzystany również do poszukiwania przedmiotów skradzionych lub dowodów w sprawie.
W jaki sposób sukcesywnie przeszukiwać teren i analizować obrazy pozyskane z drona, aby nie ominąć nawet najdrobniejszych szczegółów?
Człowiek nie jest nieomylny, a przy poszukiwaniu i ratownictwie liczy się każda sekunda. Z tych powodów warto skorzystać ze specjalistycznego oprogramowania wspierającego analizę danych.
Loc8 – program do analizy zdjęć piksel po pikselu
Jednym z takich programów jest Loc8 drugiej generacji rozwijany przez Unmanned Systems Research – firmę, które posiada w swoim portfolio również oprogramowanie RDTwykorzystywane przez liczne służby ratunkowe w kraju.
Loc8 to rewolucyjne oprogramowanie, które umożliwia szybkie przetwarzanie tysięcy obrazów w krótkim czasie. Program wykorzystuje zaawansowaną technologię skanowania obrazu, która pozwala na izolowanie określonych skupisk pikseli i identyfikowanie potencjalnych celów. Rozwiązanie sprawdza się przy przetwarzaniu zdjęć pozyskanych z bezzałogowych statków powietrznych w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych – do odnajdywania ludzi, zwierząt i celów. Co ważne program bazuje na „twardych danych” analizując zdjęcie piksel po pikselu. Cały proces odbywa się w trybie offline na komputerze, a do analizy wystarczy klasyczny komputer przenośny lub tablet z systemem operacyjnym Windows.
Case Study – działanie programu Loc8 w praktyce
W Dilectro Enterprise przygotowaliśmy praktyczną próbę wykorzystania oprogramowania Loc8 drugiej generacji. Do przykładowych poszukiwań wykorzystaliśmy koc z różnymi kolorami. Dodatkowo, aby utrudnić pracę programowi wytypowaliśmy kolor, który zajmował najmniejszą powierzchnię koca.
W kolejnym kroku wyznaczyliśmy sektor poszukiwań o powierzchni 5 hektarów, na którym umieściliśmy kod. Operator drona nie wiedział, w którym miejscu został podłożony poszukiwany element.
Do zebrania materiału zdjęciowego wykorzystaliśmy bezzałogowy statek powietrzny Autel Robotics Evo Max 4T.
Dron wykonywał lot na wysokości 70 metrów podczas którego zebrano materiał do analizy w postaci 158 zdjęć RGB o wysokiej rozdzielczości.
Analiza zdjęć pozyskanych z drona w programie Loc8
Po wykonaniu misji mającej na celu pozyskanie zdjęć z drona należy przenalizować je z wykorzystaniem programu Loc8. Do jego działania potrzebny jest komputer z systemem operacyjnym Windows 10/11. Dostęp do Internetu nie jest wymagany – wszystkie dane przetwarzane są na urządzeniu.
Program posiada dedykowany moduł mapowania, w którym można dokładnie przenalizować jaka powierzchnia została przeszukana oraz jakie zdjęcia zostały pozyskane przez drona. Niebieską kropką sygnalizowane jest miejsce wykonania zdjęcia przez drona Autel Robotics Evo Max 4T.
Po zaimportowaniu zdjęć należy określić kolor wyszukiwanego elementu za pomocą dedykowane limitera. Interfejs użytkownika jest przejrzysty i czytelny, co ułatwia pracę z ustawieniami programu.
Powyższe ustawienia nie wystarczą do dokładnej analizy fotografii. Program nie będzie dokładnie wykazywał celów ze względu na szeroki zakres elementów mieszczących się w zadanych parametrach. Należy wyłączyć z poszukiwań elementy niebieskie, które na poziomie danego piksela mogą znajdować się na przykład na roślinach.
Na powyższym zdjęciu widać, że program wykazał bardzo dużo punktów w kolorze niebieskim. Z tego właśnie względu korzystamy z limitera pozwalającego zawęzić poszukiwania i zwiększyć dokładność wyników.
Po poprawnym ustawieniu limitera program wytypował 45 zdjęć ze 158 fotografii poddanych analizie.
Fotografie wytypowane przez program poddawane są w kolejnym kroku analizie przez operatora.
Poniżej zdjęcie, na którym znajduje się poszukiwany przedmiot wykryty przez oprogramowanie Loc8.
A tak poszukiwany przedmiot wygląda w przybliżeniu. Jak widać w poszukiwaniach przydaje się sensor o wysokiej rozdzielczości, który na poziomie analizy pozwala na przybliżanie fotografii bez znacznego pogorszenia jakości obrazu.
Na poniższym zdjęciu znajduje się surowe zdjęcie pozyskane z drona, na którym znajduje się poszukiwany obiekt. Jak widać znalezienie go bez programu byłoby niemożliwe.
Loc8 – realne wsparcie działań poszukiwawczo-ratowniczych
Powyższe Case Study potwierdza słuszność wykorzystania oprogramowania Loc8 od USR w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych. Program zwiększa efektywność działań przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka popełnienia błędu wynikającego z czynnika ludzkiego.
Dilectro Enterprise jest oficjalnym dystrybutorem oprogramowania od USR. Zachęcamy do kontaktu. Z chęcią przeprowadzimy prezentacje działania Loc8 na żywo.