DJI Aeroscope: Bezpieczne niebo na Pol’and’rock Festival 2019 – case study
W trakcie największego w Polsce festiwalu muzycznego Pol’and’Rock w Kostrzynie nad Odrą, organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, wspieraliśmy aktywnie zabezpieczenie imprezy. Współpracujemy z Fundacją od 3 lat, jako oficjalny dystrybutor marki DJI, a także wyłączny dystrybutor systemu do wykrywania dronów DJI Aeroscope. W tekście przedstawiamy kulisy zastosowania systemu stacjonarnego DJI Aeroscope podczas festiwalu.
Dilectro i DJI Academy na Pol’and’Rock Festival
Bezpieczeństwo uczestników to najważniejszy element organizacji i największa pozycja w budżecie Festiwalu Pol’and’Rock. Przez 25 lat swojej historii Festiwal organizowany przez WOŚP uzyskał miano imprezy najlepiej zabezpieczonej i zorganizowanej. Znajdowało to potwierdzenie w licznych pisemnych opiniach Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wojewody Lubuskiego. W tym i poprzednim roku Dilectro dołożyło do bezpieczeństwa swoją małą cegiełkę.
Wykorzystanie DJI Aeroscope w wersji stacjonarnej było pierwszym użyciem tego systemu w Polsce. W zeszłym roku Dilectro pojawiło się na Pol’and’Rock z wersją mobilną DJI Aeroscope, który już w pierwszej godzinie funkcjonowania ujawnił nieświadomego zakazów operatora w odległości ok. 3 kilometrów od urządzenia. Niewielkie rozmiary, łatwość instalacji i obsługi, a także dobre parametry zasięgu sprawiły, że mobilny Aeroscope był świetnym wsparciem podczas ubiegłorocznej edycji.
W tym roku warunki zabezpieczenia wymagały nie tyle co mobilności, co większej funkcjonalności (m.in. dostęp zdalny do systemu, zintegrowany system powiadamiania, możliwość pracy na kilku kontach przez kilka podmiotów, a także większy zasięg urządzenia). Dilectro zapewniło instalację, testy oraz wdrożenie stacjonarnej wersji Aeroscope po raz pierwszy w Polsce. Urządzenie zostało zainstalowane na najwyższym wzniesieniu na terenie festiwalu (wzgórze ASP), 5 metrów nad ziemią. W systemie zastosowano antenę G8, która według producenta w idealnych warunkach powinna wykrywać drony do 40 km. Jednoczesny dostęp do systemu mieli pracownicy Fundacji oraz Policja.
Od 31 lipca do 3 sierpnia mierzony rzeczywisty zasięg systemu wynosił około 7 km, co w zupełności wystarczyło, by objąć teren strefy ROL. Po wyłączeniu urządzeń scenicznych, po zakończonych koncertach, a także przy ciągle włączonych, specjalnie postawionych na czas festiwalu mocnych BTS-ach, w nocy z 3 na 4 sierpnia zasięg wzrósł do przynajmniej 25 km.
Analiza sytuacyjna
Nad terenem festiwalu została ustanowiona strefa ROL, którą zarządzała lubuska Policja. W związku z nią zabronione były wszelkie loty. Strefa obejmowała bezpośrednio teren festiwalu, jak również przelegające tereny. Loty bezzałogowcami dozwolone były wyłącznie po uzyskaniu jednorazowej zgody od zarządzającego strefą (tu jak zwykle odsyłamy zainteresowanych do darmowej aplikacji Droneradar). W efekcie legalne loty wykonywała Policja, Straż Pożarna oraz operatorzy UAV organizatora. Zapotrzebowanie jak co roku jest bardzo różne – od wykonania precyzyjnych map, zdjęć technicznych, ujęć filmowych aż po wykrywanie nocnych ognisk w lasach przy pomocy kamery termowizyjnej (używanie otwartego ognia na festiwalu jest zabronione). Całe zapotrzebowanie organizatorów było od początku wspierane przez Dilectro i DJI Academy – Fly and Film.
Statystyki lotów
Nie możemy ujawnić wszystkich szczegółów i materiałów zebranych podczas kilkudniowej pracy systemu, ale możemy zdradzić kilka ciekawostek: najdalej wykryty dron znajdował się w okolicy Frankfurtu nad Odrą (po stronie niemieckiej) w odległości 25 km i wysokości 26 m AGL (Mavic PRO). Wykrywane były bardzo różne rodzaje dronów, w tym kilka włączonych, ale nie odbywających lotu. Identyfikacja dronów zgłoszonych była prosta – każdorazowo lot zgłaszany był do Zintegrowanego Centrum Dowodzenia, pełniącego całodobowe dyżury i podawany był numer seryjny, który system DJI Aeroscope identyfikuje. Podczas pracy system wykrył drony takie jak: Matrice 200, Inspire 2, Mavic 2 PRO, Mavic 2 Enterprise, Phantom 4 PRO, Mavic Air, Spark. Co ciekawe DJI Aeroscope rozpoznał także lot urządzeniem, którego nie potrafił zidentyfikować.
Głośnym echem w mediach odbiło się zatrzymanie operatora drona z antypodów, który najwyraźniej świadomy zakazów ukrył się głęboko w lesie licząc na to że uda mu się uniknąć wykrycia. System wskazał jego miejsce z dokładnością do 3 metrów, dowodem w sprawie był zapis lotu zarejestrowany w Aeroscope oraz logi z samego drona. Wszystkie informacje na temat lotów, które wiązały się z naruszeniem strefy zostały zabezpieczone. Są w nich informacje m.in. na temat godziny lotu, wysokości a także trasy, którą dron się poruszał.
DJI Aeroscope – zarówno w wersji mobilnej jak i stacjonarnej – jest systemem w selektywnej i wyłącznej dystrybucji firmy Dilectro (oficjalny dystrybutor DJI w Polsce, specjalizujący się w dronach do zastosowań przemysłowych). Dilectro, jako jedyna w Polsce, posiada specjalny certyfikat na sprzedaż DJI Aeroscope (stationary and mobile), wydawany przez producenta.
W system mogą zaopatrzyć się obiekty o znaczeniu strategicznym, a także firmy, podmioty oraz służby po wcześniejszej weryfikacji i akceptacji. Nie jest to sprzęt dostępny w szerokiej sprzedaży. Na ten moment system stacjonarny nie jest nigdzie zainstalowany w Polsce, jednak w Europie jest zamontowany m.in. na kilku dużych lotniskach komercyjnych. Natomiast Dilectro, zaopatrzyło do tej pory w wersję mobilną DJI Aeroscope, m.in. Urząd Lotnictwa Cywilnego, a także Policję i inne służby bezpieczeństwa.
W ramach sprzedaży prowadzone jest przez DJI Academy Fly and Film kompletne szkolenie z zastosowania systemu oraz ew. dronów. Zapraszamy do zapoznania się z pełną profesjonalną ofertą szkoleniową.