Podsumowanie konferencji Dilectro DJI Enterprise – Safety Air Solutions
Za nami pierwsza konferencja Dilectro DJI Enterprise „Safety Air Solutions”, która odbyła się w 25 marca w Warszawie. Podczas wydarzenia, które zgromadziło ponad 120 osób z obszaru służb mundurowych i sektora przemysłowego, zaprezentowano szereg kompletnych systemów bezzałogowych oraz urządzeń poprawiających ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. W spotkaniu wzięli przedstawiciele marek DJI, FLIR, ParaZero oraz Elistair. Dzięki uprzejmości OSiR Praga, konferencja odbyła się na stadionie KS Orzeł, znanego niemal wszystkim warszawskim kursantom DJI Academy. Podzielona była na część teoretyczną, w trakcie której zaproszeni z zagranicy goście opowiadali o swoich platformach i produktach. Po części teoretycznej, nastąpił kilkudziesięciominutowy pokaz, w trakcie którego przedstawione produkty zostały pokazane w praktyce.
Bezpieczny DJI Matrice 200 na nowo!
Część prezentacyjna wydarzenia rozpoczęła się od panelu prowadzonego przez Piotra Gawrona, Enterprise Solution Managera Dilectro, firmy, która jest oficjalnym dystrybutorem produktówprzemysłowych DJI w Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich służb mundurowych).Podczas panelu zostały omówione najważniejsze aspekty nowych platform z serii DJI Matrice 200 v2oraz Mavic Enterprise. Przedstawiono możliwości oraz przykładowe zastosowania dronów wprzemyśle oraz działaniach operacyjnych wykonywanych przez zagraniczne oddziały policji, strażypożarnej i służb ratowniczych.
Podczas panelu został również zaprezentowany system identyfikacji dronów – DJI Aeroscope, który dzięki niewielkim rozmiarom jest wykorzystywany z powodzeniemprzez służby podczas monitoringu miejsc strategicznych oraz zabezpieczania np. imprez masowych.Piotr w trakcie wystąpienia skupił się bardzo mocno na bezpieczeństwie danych przetwarzanych przez platformy DJI, prezentując systemy kodowania, bezpieczne tryby oraz współpracę DJI z największymi amerykańskimi firmami, tworzącymi zabezpieczenia danych.
Drony 24h/7 podczas Super Bowl!
Kolejny panel poprowadził David Moisan, Product Manager firmy Elistair z Francji. W trakcie wystąpienia został zaprezentowany system stałego zasilania dronów. Rozwiązanie to pozwala na prowadzenie obserwacji i zabezpieczenie miejsc krytycznych, nawet przez kilkanaście godzin, bez potrzeby lądowania i wymiany zużytych akumulatorów. David omówił 2 modele: Light-T oraz Safe-T, różniące się od siebie długością przewodu oraz wbudowanymi funkcjami. Zostały również pokazane przykłady wykorzystania stacji przez służby zagraniczne, podczas różnych działań operacyjnych w tym także w trakcie finału Super Bowl.
Kamery FLIR w akcji
Jednym z najbardziej ciekawych merytorycznie paneli, był ten prowadzony przez Maartena Krosa z holenderskiego oddziału firmy FLIR. Maarten podczas swojej prezentacji przybliżył zasady działania kamer termowizyjnych oraz wyjaśnił uczestnikom poszczególne wartości ustawień dla działań operacyjnych. Został położony duży nacisk na ograniczenia i możliwości kamer w zależności od panujących warunków oraz otoczenia, w którym są przeprowadzone pomiary. Przykłady pokazane podczas prezentacji bardzo dobrze zobrazowały, że zastosowanie kamer termowizyjnych, w trakcie działań operacyjnych czy pożarniczo-ratunkowych może okazać się kluczowe w powodzeniu misji.
Spadochrony ParaZero – do bezpiecznych lotów nad ludźmi!
Ostatni z paneli prowadzony był przez Orena Aviram, przedstawiciela firmy ParaZero z Izraela. Podczas prezentacji zostały poruszone takie tematy jak bezpieczeństwo wykonywania lotów dronem, oraz przedstawione zostały ryzyka, które łączą się z lotami bezzałogowcami. Jednocześnie zostało zaprezentowane rozwiązanie, które znacznie je minimalizuje. Zastosowanie w pełni automatycznych i niezależnych spadochronów ParaZero, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podczas lotów nadl udźmi. Podkreślone zostało, że podobnie jak ma to miejsce w innych krajach, już nie długo ich zastosowanie może stać się elementem obowiązkowym. Firma ParaZero jako jedna z nielicznych posiada rekomendacje FAA, a także jest w pełni kompatybilna z dronami DJI. Jest to system całkowicie autonomiczny, dzięki czemu mamy pewność że spadochron otworzy się na czas i zminimalizuje szkody związane z awarią BSP.
Sprzęt w praktyce
Po krótkiej przerwie, która nastąpiła po prezentacjach teoretycznych, instruktorzy DJI Academy przy wsparciu działu Enterprise Dilectro oraz zaproszonych gości z zagranicy, zaprezentowali produkty w praktyce. I tak nad zgromadzonymi gośćmi, nad trybuną stadionu, przez kilkadziesiąt minut, non-stop unosił się dron Matrice 210, z podczepionymi kamerami: termowizyjną (XT2) oraz Z30 (z trzydziestokrotnym zoomem). Cała platforma była zasilana systemem Elistair, którym zarządzał gość z Francji. W tym samym czasie w powietrzu unosił się Mavic 2 Enterprise, poprzez którego i za pośrednictwem zamontowanego głośnika, instruktor DJI Academy informował co się dzieje nad płytą boiska. Dron też był wykorzystywany do dokumentacji całego wydarzenia. Ogromne wrażenie na ponad 120 gościach wywarł z pewnością test spadochronu ParaZero. Został on zamontowany na dronie Phantom 4 PRO.
Jego operator uniósł sprzęt na wysokość 80 metrów i tam w sposób kontrolowany wyłączył silniki. Dron zaczął spadać w szybkim tempie, po czym, po kilku sekundach, zadziałał system bezpieczeństwa ParaZero, uruchamiając wyzwolenie się czaszy. Po chwili kontrolowanego opadu dron bezpiecznie wylądował na twardej powierzchni bieżni lekkoatletycznej.
Zostały zarządzone oględziny i pop onownej kalibracji, dron ponownie uniósł się w powietrze, bez jakichkolwiek uszkodzeń.
W trakcie całego pokazu dla uczestników dostępny był system DJI Aeroscope, pokazujący pozycje wszystkich dronów unoszących się w powietrzu w trakcie pokazu. Na wyświetlaczu goście mogli zobaczyć m.in. pozycje dronów, ich numery seryjne a także miejsca w których znajdowali się ich operatorzy. Po części praktycznej wszyscy goście spotkali się jeszcze raz w sali konferencyjnej, gdzie można było dopytać prelegentów o szczegóły techniczne prezentowanego sprzętu, warunki dostaw oraz serwisu.
Dziękujemy wszystkim za spotkanie i do zobaczenia za rok!