Blog
- Home
- Wiadomości
- Relacja z dynamicznych pokazów drona Elistair ORION 2 oraz stacji stałego zasilania SAFE-T
Relacja z dynamicznych pokazów drona Elistair ORION 2 oraz stacji stałego zasilania SAFE-T
W środę – 5 kwietnia 2023 roku Dilectro razem z przedstawicielami francuskiej firmy Elistair przygotowało dynamiczny pokaz drona na uwięzi ORION 2, a także stacji stałego zasilania SAFE-T.
Dron na uwięzi Elistair ORION 2 do długotrwałej obserwacji z powietrza
ORION 2 to najnowsza propozycja firmy Elistair. Dron na uwięzi został zaprojektowany do długotrwałych działań w powietrzu. Wśród jego zastosowań można wymienić nadzór nad obiektami infrastruktury krytycznej, monitorowanie i ochronę granic czy retransmisję danych. Moduł payload pozwala na podłączanie różnego rodzaju kamer oraz dodatkowych modułów np. retransmiterów danych.
Dron Elistair ORION 2 to niezwykle bezpieczne rozwiązanie. Łączność ze stacją bazową odbywa się w pełni przewodowo. Przewidziano również dodatkowy system łączności radiowej, a producent udostępnia możliwość retransmisji danych pozyskanych z drona przez Internet. Sterowanie całym systemem – dronem ORION 2 oraz stacją stałego zasilania SAFE-T odbywa się poprzez dedykowaną aplikację na komputer. W zestawie znajduje się oddzielny joystick do zarządzania kamerą wraz z programowalnymi przyciskami. Do działania systemu potrzebny jest generator dostarczający prąd o mocy 2500 W.
Aż 50h ciągłego lotu, szybka obsługa oraz rozbudowane systemy bezpieczeństwa
Elistair ORION 2 może spędzić w powietrzu do 50 godzin. Po tym czasie zalecane jest lądowanie w celu przeprowadzenia inspekcji, która trwa zaledwie 5 minut. Dron jest odporny na warunki atmosferyczne oraz posiada certyfikat IP54. Maksymalna wysokość lotu wynosi 100 m. ORION 2 posiada wiele systemów bezpieczeństwa m. in failsafe, spadochron bezpieczeństwa czy wbudowane akumulatory pozwalające na bezpieczne lądowanie po utracie zasilania.
Dron waży 8,5 kg, a na swój pokład może zabrać ładunek o masie 2 kg. Urządzenie wyposażono w tryb lotu stealth – z wyłączonym oświetleniem. Operacje mogą być wykonywane przy wietrze o prędkości do 50 km/h (13,5 m/s).
Na pokazach udało nam się przygotować system do lotu w czasie poniżej 15 minut, które gwarantuje producent. Testowaliśmy model z podstawową kamerą 3-AXES XDM, z 30-krotnym przybliżeniem optycznym, możliwością nagrywania w rozdzielczości Full HD oraz sensorem IR o rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli) z 9 Hz częstotliwością odświeżania i 4-krotnym przybliżeniem optycznym. Do wyboru producent udostępnia inne rodzaje kamer. Dodatkowo dzięki narzędziom programistycznym możliwe jest wykorzystanie sensorów firm trzecich.
Stacja stałego zasilania Elistair SAFE-T
W trakcie pokazów przetestowaliśmy również samą stację stałego zasilania SAFE-T w połączeniu z dronem DJI Matrice 300. Bezzałogowy statek powietrzny został doposażony w akcesoryjny moduł pozwalający na podłączenie do stacji stałego zasilania. Jego montaż zajął poniżej 10 minut. Stacja stałego zasilania SAFE-T pozwala na wykonywanie operacji lotniczych na wysokości do 100 metrów. Maksymalny pobór mocy wynosi 2200 W, a SAFE-T posiada obudowę odporną na warunki atmosferyczne (IP54). Całością zarządza się z dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. Stacja stałego zasilania Elistair SAFE-T kompatybilna jest z około 50 konstrukcjami dostępnymi na rynku – w tym najpopularniejszymi dronami od DJI.
Elistair to firma z ponad 10 letnim stażem rynkowym. Organizacja wywodzi się z francuskiego miasta Lyon, zatrudnia obecnie 60 pracowników, a od początku swojego istnienia skupia się na projektowaniu oraz produkcji dronów na uwięzi i systemów stałego zasilania, które znalazły już ponad 1500 klientów na całym świecie.