Blog
- Home
- Wiadomości
- Symulatory świata rzeczywistego – rewolucja w szkoleniu służb porządku publicznego oraz wojska
Symulatory świata rzeczywistego – rewolucja w szkoleniu służb porządku publicznego oraz wojska
Szkolenie służb mundurowych – policji, straży pożarnej, służb ratunkowych, a także wojska to niezwykle złożony proces, który jest czasochłonny, kosztowny oraz ryzykown. Praca w służbach wymaga wysokiego poziomu przygotowania merytorycznego oraz umiejętności praktycznych. Liczy się również komunikacja i umiejętność kooperacji w grupie.
W przeprowadzaniu szkoleń specjalistycznych dla pracowników służb mundurowych, organizacji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego/narodowego, wojska oraz organizacji zapewniających ochronę, niezwykle przydatne są symulatory świata rzeczywistego. To nowoczesne narzędzia wspierające cały proces szkoleniowy, które dodatkowo oferują zaawansowane możliwości analizy przeprowadzonych scenariuszy szkoleniowych.
Wykorzystanie symulatorów świata rzeczywistego takich jak VBS4 firmy Bohemia Interactive Simulations z oferty Dilectro Enterprise pozwala na lepsze przygotowanie do różnych (często nieprzewidywalnych) sytuacji, zwiększenie skuteczności działań oraz minimalizację ryzyka dla uczestników i osób zewnętrznych.
Symulatory zaawansowanym narzędziem szkoleniowy
Symulatory świata rzeczywistego to bardzo zaawansowane technicznie oprogramowanie komputerowe, którego zadaniem jest idealne odwzorowania świata rzeczywistego wraz z jego wszystkimi cechami fizycznym w świecie cyfrowym. Rozwiązania tego typu pozwalają na swobodną symulację zdarzeń, sytuacji kryzysowych, operacji ratunkowych, czy procedur interwencyjnych w sposób realistyczny. Dzięki temu służby mogą doskonalić swoje umiejętności, podejmować trafne decyzje oraz lepiej rozumieć specyfikę konkretnych sytuacji. Szkolenie odbywa się w bezpiecznej przestrzeni nie narażając tym samym ćwiczących na zbędne ryzyko, a kierownik ćwiczeń może swobodnie projektować i modyfikować scenariusze szkolne – z uwzględnieniem dynamicznych zmian sytuacji lub pogody.
Dzięki symulatorom świata rzeczywistego w każdym momencie możliwe jest odwzorowanie dowolnej sytuacji ze świata rzeczywistego, co pozwala na wygodne wykonywanie szkoleń niezależnie od prognozy pogody, pory roku czy lokalizacji.
Zalety wykorzystania symulatorów w szkoleniu służb mundurowych
Bezpieczeństwo uczestników i otoczenia
Symulatory pozwalają na symulację niebezpiecznych sytuacji, bez ryzyka dla zdrowia i życia uczestników szkolenia czy osób cywilnych. To szczególnie istotne np. w przypadku treningu scenariuszy antyterrorystycznych, gdzie realistyczne scenariusze mogą być bardzo niebezpieczne.
Powtarzalność i możliwość wielokrotnego wykorzystania
Dzięki symulatorom można wielokrotnie odtwarzać tę samą sytuację, umożliwiając analizę błędów i doskonalenie taktyk i strategii, co jest nieocenione w procesie ciągłego doskonalenia umiejętności.
Kierownicy szkoleń oraz uczestnicy symulacji mogą analizować w czasie rzeczywistym swoje błędy, analizować jak wyglądałaby misja, gdyby zachowali się inaczej oraz przewidywać skutki różnych scenariuszy testowych, co pozwala na podjęcie lepszej decyzji w realnych działaniach w świecie rzeczywistym.
Różnorodność scenariuszy
Symulatory świata rzeczywistego pozwalają na stworzenie szerokiej gamy różnorodnych scenariuszy, które są realistyczne i dostosowane do specyfiki danej służby. Takie działanie umożliwia uczestnikom szkolenia trenowanie w różnych kontekstach i na różnych poziomach trudności.
W jednej chwili można trenować w 30 stopniowym upale nad morzem, aby za kwadrans przenieść się w wysokie partie gór, aby odbywać misje poszukiwawczo-ratowniczą.
Jedynym ograniczeniem w tworzeniu scenariuszy testowych jest wyobraźnia kierownika ćwiczeń.
Ewaluacja postępów oraz ocena efektywności szkolenia
Dane zebrane podczas symulacji mogą być poddane analizie, co pozwala na ocenę postępów uczestników i identyfikację obszarów wymagających ulepszeń. Dzięki ewaluacji postępów istnieje możliwa stałego doskonalenia i optymalizacji całego procesu szkoleniowego.
Integracja z rzeczywistymi systemami i urządzeniami
Symulatory świata rzeczywistego takie jak VBS4 od Bohemia Interactive Simulator pozwalają na integrację z rzeczywistymi urządzeniami oraz systemami, co zwiększa realność sytuacji. Ćwiczący mogą korzystać z aparatury, którą znajdą np. w prawdziwym wozie strażackim lub statku powietrznym. Dzięki narzędziom programistycznym API można wygodnie implementować urządzenia peryferyjne z symulatorami świata rzeczywistego.
Szybkość i prostota działania
Symulatory świata rzeczywistego to bardzo zaawansowane programy komputerowe, ale nie oznacza to, że ich obsługa jest skomplikowana.
Nowoczesne symulatory świata rzeczywistego wyznają zasadę 3×10. Oznacza to, że w 10 sekund można przenieść się w dowolne miejsce na ziemi i rozpocząć trening.
10 minut wystarczy, aby odpowiednio dostosować teren na potrzeby danej symulacji, a w zaledwie 10 godzin można zaprojektować własny scenariusz do ćwiczeń.
Popularne zastosowania symulatorów świata rzeczywistego w szkoleniu służb
Praktyka pilotażu załogowych i bezzałogowych statków powietrznych
Nauka pilotażu samolotów i dronów jest czasochłonna, droga oraz wymagająca pod względem organizacyjnym. Dzięki symulatorom czasu rzeczywistego można zdecydowanie przyśpieszyć cały proces. Oprogramowanie pozwala odwzorować dowolne warunki atmosferyczne oraz sytuacje niebezpieczne przy minimalizacji ryzyka rozbicia statku powietrznego do zera.
Działania taktyce Policji, służb specjalnych oraz oddziałów antyterrorystycznych
Symulatory świata rzeczywistego pozwalają na trenowanie taktyk interwencyjnych, negocjacji z zakładnikami czy prowadzenia operacji antyterrorystycznych. Umożliwiają również trening rozpoznawania i reagowania na różne zagrożenia.
Szkolenie straży pożarnej
Strażacy mogą w symulatorach świata rzeczywistego praktykować skuteczne gaszenie pożarów, ewakuację osób czy ratowanie poszkodowanych w różnych scenariuszach, od pożarów budynkowych po wypadki drogowe.
Rozbudowane ćwiczenia we współpracy z różnymi służbami
Symulatory świata rzeczywistego są również świetnym narzędziem do zacieśniania współpracy i kooperacji pomiędzy różnymi rodzaju służbami biorącymi udział w danej misji. Dzięki modułom komunikacji oraz trybom multi-player możliwe jest przeprowadzenie rozbudowanych scenariuszy szkolnych łącząc wiele służb np. policję z wojskiem, wojsko ze strażą pożarną czy straż pożarną z ratownikami medycznymi. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wszystkie służby komunikowały się również z cywilami.
Symulatory świata rzeczywistego są przyszłością programów szkoleniowych dla służb
Symulatory świata rzeczywistego stanowią nieocenione narzędzie dla służb mundurowych, pozwalając na realistyczne i bezpieczne szkolenie. Ich zastosowanie przyczynia się do podnoszenia umiejętności, skuteczności działań oraz zwiększenia bezpieczeństwa zarówno uczestników szkolenia, jak i osób znajdujących się w realnym otoczeniu. Dzięki dynamicznemu rozwojowi tej technologii, symulatory staną się jeszcze bardziej zaawansowanym narzędziem edukacyjnym, które wesprze szkolenie służb i przyczyni się do podniesienia jakości ich działań.
Przetestuj symulatory świata rzeczywistego z Dilectro Enterprise
Dilectro Enterprise posiada w swojej ofercie jeden z najbardziej rozbudowanych symulatorów świata rzeczywistego – VBS4 (Virtual Battlespace 4) od Bohemia Interactive Simulations (BISim). Jest to platforma do tworzenia realistycznych symulacji militarnych, które wykorzystywane są przez wojsko, agencje rządowe, a także inne instytucje w celach szkoleniowych, badawczych i operacyjnych.
Kluczowe cechy VBS4
Realizm i Autentyczność
VBS4 oferuje wysoki poziom realizmu, uwzględniając takie elementy jak realistyczne modele terenu, efekty pogodowe, oświetlenie oraz zachowanie postaci.
Symulacja Taktyczna
Platforma umożliwia symulowanie różnych sytuacji taktycznych, działań bojowych, operacji specjalnych, czy współpracy międzyoddziałowej.
Różnorodność Scenariuszy
Dzięki szerokiej gamie dostępnych narzędzi i bibliotek, użytkownicy mogą tworzyć różnorodne scenariusze szkoleniowe, w tym sytuacje awaryjne, operacje z zakładnikami, czy manewry wojskowe.
Szkolenia i Symulacje
VBS4 wykorzystywane jest do szkoleń i symulacji dla żołnierzy, pilotów, marynarzy, a także personelu medycznego, pozwalając na realistyczne treningi w bezpiecznym środowisku.
Integracja Zewnętrzna
Platforma pozwala na integrację z różnymi systemami, takimi jak systemy broni, urządzenia komunikacyjne, czy systemy logistyczne, co dodaje autentyczności symulacjom.
Dynamika Interakcji
Użytkownicy mogą aktywnie uczestniczyć w symulacjach, podejmować decyzje, kierować pojazdami, kontrolować drony i inną broń, a także współpracować z innymi użytkownikami.