Porozmawiaj z naszym ekspertem
Kamil +48 881 726 601 | kamil.plewka@dilectro.pl
Zenmuse L1
- Maksymalny zasięg: 450m
- Precyzja: 2cm
- Klasa IP: IP44
- FOV: < 70°
- Maksymalna liczna odbić: 3
- Chmura punktów: o wysokiej gęstości: 240 000 punktów/s
Zaawansowane funkcje AI
Do czego wykorzystywany jest skaner LiDAR?
Skaner laserowy LiDAR używa się do pozyskiwania chmury punktów 3D o wysokiej dokładności w czasie rzeczywistym. Zenmuse L1 kompatybilny jest wyłącznie z DJI Matrice 300 RTK.
L1 może być szeroko stosowany w wielu branżach, w tym:
- Badania topograficzne i mapowanie
- Modelowanie korytarzy linii elektroenergetycznej
- Badanie i mapowanie reagowania kryzysowego
- Szczegółowe modelowanie
- Badanie rolnictwa i leśnictwa
Wbudowane dodatkowe kamery
Oprócz skanera Livox w obudowie znajdują się: 1-calowa kamera CMOS o rozdzielczości 20MP z mechaniczną migawką, która eliminuje efekt Rolling Shutter. umożliwiający podgląd kolorowych danych tak jak w przypadku zwykłych kamer RGB. Takie rozwiązanie zdecydowanie wyróżnia L1 na tle innych skanerów gdzie nie ma zintegrowanych dodatkowych czujników. Kamerą można wykonywać klasyczne zdjęcia oraz filmy jak również naloty pod tworzenie ortofotomap. Jest to ten sam model jaki znajduje się w dronie Phantom 4 RTK więc Zenmuse L1 jest w stanie zapewnić GSD wynoszące 2,74 cm z wysokości 100m.
Zintegrowane IMU
Kamera pomocnicza, która uruchamia się automatycznie w przypadku utraty sygnału GNSS i pomaga w utrzymywaniu pozycji i przekazuje dane o położeniu drona.
Wysokowydajne IMU – system ten można określić jako „mózg” całego systemu i od niego zależy jak precyzyjne informacje zostaną pobrane przez LiDAR L1.
2 tryby pracy skanera LiDAR
Lidar L1 może pracować w dwóch trybach.
W trybie Non-repetitive Circular Scanning pole widzenia osiąga 70 stopni, co zwiększa wydajność pomiaru. Tryb Repetitive Line Scanning oferuje węższe pole widzenia, ale równocześnie oferując gęstszą, dokładniejszą i bardziej równomierną chmurę punktów. Podczas jednego lotu można zebrać dane z powierzchni do 2 km2.
Chmura punktów na żywo
Dzięki wbudowanej w kontroler z ekranem aplikacji DJI Pilot generowana chmura punktów jest wyświetlana pilotowi na żywo. Pobierane dane można przekazywać na bieżąco dalej bezpośrednio do osób decyzyjnych. Czujnik LiDAR L1 cechuje synchronizacja z danymi pozyskiwanymi z drona Matrice 300 RTK w tym wysokość statku w czasie rzeczywistym i dostosowanie go do tego aby zebrać dane w najwyższej jakości.
Szybka i wydajna praca
Po każdym zakończonym locie aplikacji DJI Pilot wyświetla operatorowi raport z wykonanego nalotu, jakość chmury punktów, pozycję i ilość zdjęć oraz status połączenia RTK. Dzięki temu pilot drona, może ocenić jakość pozyskanych danych zaraz po wylądowaniu. Dane pozyskane z L1 można obrobić za pomocą aplikacji DJI Terra w wersji v2.4. Wystarczy wskazać katalog z danymi, a Terra sama zidentyfikuje chmurę punktów, zdjęcia i dane GNSS, dane IMU i stacji bazowej. Program wspiera takie formaty wyjściowe jak: PNTS, LAS, PLY, PCD, S3MB; Wyjście modelu siatki 3D będzie dostępne w kolejnych aktualizacjach programu DJI Terra.