Drony w budownictwie: Pomoc z powietrza na placu budowy
Drony w naturalny sposób pasują do branży budowlanej, która łączy w sobie potrzebę centymetrowej precyzji.
Wykonawcy, którzy chcą, aby ich praca była szybsza, bezpieczniejsza i bardziej opłacalna, stale poszukują nowych technologii, które mogą im w tym pomóc.
Drony w budownictwie są doskonałym narzędziem, które mogą stać się cennym źródłem niezbędnych danych pozyskanych z powietrza.
Wykorzystując najnowszą technologię dronów, wykonawcy mogą zrewolucjonizować swoje procesy, od pomiarów i mapowania geoprzestrzennego 3D do zarządzania ruchem, nadzoru nad kontrolą bezpieczeństwa i nie tylko.
Firmy, które nie brały pod uwagę tego rozwiązania technologicznego, mogą odkryć, że stanowi ono odpowiedź na niektóre z najczęstszych problemów, z jakimi się borykają, począwszy od niskich marż zysku po trudności kadrowe.
Przynajmniej dron może zapewnić nową perspektywę dla wykonawców, dając im dane, których potrzebują, aby przenieść swoją pracę na wyższy poziom.
Jak drony pasują do dzisiejszego przemysłu budowlanego
Drony odcisnęły ostatnio swoje piętno w kilku branżach, od bezpieczeństwa publicznego po inspekcje użytkowe, a nawet rolnictwo.
Korzystając z dronów zbierających wrażliwe dane, pozwalają firmom funkcjonować w sposób, który wcześniej byłby niemożliwy.
Głównym sprawdzianem tego, czy dany sektor ma dobre uzasadnienie dla wykorzystania dronów, jest to, czy możliwości, jakie daje ta technologia, dobrze pasują do wyzwań, przed którymi stoją firmy.
Pod tym względem drony doskonale pasują do branży budowlanej, ponieważ wykonawcy starają się być jednocześnie bezpieczniejsi i bardziej wydajni.
Trudności w branży budowlanej
Obecna gospodarka światowa, wciąż odczuwająca skutki pandemii COVID-19 i załamania łańcucha dostaw, która stanowi wyzwanie dla wielu branż, a budownictwo nie jest tu wyjątkiem. Napięcia i trudności, które wysunęły się na pierwszy plan w ostatnich miesiącach, wymagają innowacyjnych rozwiązań, często obejmujących wprowadzenie nowych technologii – potencjalnie także dronów.
Konkretne punkty dla organizacji budowlanych obejmują:
- Brak cyfryzacji i wykorzystania danych: Budownictwo nie jest branżą silnie cyfrową, z perspektywy prowadzenia dokumentacji i planowania.
Podążanie za ogólnym trendem zbierania i wykorzystywania dokładnych danych może stanowić oszczędności i zwiększoną wydajność dla wykonawców, ponieważ procesy dokumentacyjne są wolniejsze, mniej precyzyjne i mogą stanowić wyzwania związane z przestrzeganiem przepisów. - Niedobór wykwalifikowanej siły roboczej: Jednym z czynników zmuszających firmy budowlane do zwiększenia efektywności w zakresie sposobu wykorzystania zasobów jest ogólny brak wykwalifikowanych perspektyw.
Niektórzy wykonawcy stwierdzili, że nie są w stanie rozpocząć pracy z powodu niedoboru umiejętności. - Blokady współpracy: Jako swego rodzaju uzupełnienie ogólnego braku danych cyfrowych wykorzystywanych przez wykonawców, firmy te często nie są również w stanie szybko i skutecznie dzielić się informacjami.
Zespoły mogą być silosowe i rozłączne, bez ustandaryzowanego podejścia do widoczności danych.
Te czynniki, w połączeniu z ograniczeniami finansowymi, które ujawniły się w ciągu ostatnich kilku lat, oraz ponownym naciskiem na osobiste zdrowie i bezpieczeństwo, zmusiły wykonawców do poważnego zastanowienia się nad tym, jak mogą zrewolucjonizować swoją prace i znaleźć lepsze sposoby wykonywania zadań.
STRABAG SE, europejski wykonawca, który specjalizuje się w budowie infrastruktury transportowej, takiej jak autostrady, używa dronów od 2015 roku. Ponieważ organizacja ma tysiące miejsc pracy na całym kontynencie jej potrzeby geodezyjne są ogromne, a drony stanowią istotną część przepływu pracy.
Dzięki temu, że drony zapewniają pokrycie z powietrza ogromnych obszarów przekształcanych w ramach działań STRABAG związanych z budową autostrad, łatwiej jest zbierać dane i integrować je bezpośrednio z platformami cyfrowymi firmy.
Modele 3D utworzone z lotniczych danych geoprzestrzennych mają dużą gęstość punktów, więc pracownicy mają do dyspozycji cyfrowe plany o lepszej jakości, niż gdyby pracowali wyłącznie z geodetami na lądzie.
Najnowsza technologia dronów w budownictwie
Co trzeba zrobić, aby stworzyć idealnego drona dla sektora budowlanego? Te profesjonalne platformy UAV są dalekie od prostszych jednostek używanych przez hobbystów-konsumentów.
Dzięki wielu zaawansowanym funkcjom technologicznym, począwszy od narzędzi sterowania i pomocy operatorowi, a skończywszy na zaawansowanej ładowności czujników (sensorów), najnowsze modele dronów mogą zapewnić niezrównaną wydajność w różnych rolach związanych z miejscem pracy.
Poniżej przedstawiono tylko kilka funkcji technologicznych, które sprawiły, że drony budowlane stały się cennym dodatkiem do procesów roboczych w budownictwie:
Kinematyka w czasie rzeczywistym
Aby stworzyć gotowe konstrukcje i infrastrukturę, które przetrwają próbę czasu, pracownicy budowlani potrzebują centymetrowej dokładności w swoich cyfrowych mapach. Moduły kinematyczne czasu rzeczywistego (RTK) pozwalają im osiągnąć taką jakość pomiarów. Metoda ta wykorzystuje moduł na dronie i stacjonarną stację, aby uzyskać bardziej precyzyjne odczyty niż byłoby to możliwe w przypadku metody opartej wyłącznie na satelicie.
Metoda triangulacji pozycji stacji bazowej, drona i satelitów generuje dane geoprzestrzenne, które można zaimportować do oprogramowania kartograficznego. RTK wymaga mniejszej liczby punktów naziemnych niż inne metody pomiarów dronem, polegając na jednej stacji bazowej, a także automatycznie koryguje błędy podczas lotu. Drony RTK mogą być również wyposażone w kinematykę post-processingową (PPK), alternatywną metodologię, która jest szczególnie przydatna na obszarach z przeszkodami lub tam, gdzie sygnały satelitarne są słabe.
Fotogrametria
Fotogrametria polega na wykonaniu wielu zdjęć i połączeniu ich za pomocą oprogramowania w celu stworzenia cyfrowych map lub modeli 2D lub 3D o wysokiej rozdzielczości, z których można wyprowadzić dokładne pomiary.
Dzięki temu zespoły mogą szybko i sprawnie tworzyć modele topograficzne swoich placów budowy i aktualizować je w czasie. Dzisiejsze drony mogą być wyposażone w tak czułe moduły fotogrametryczne, że możliwe jest nawet dokładne określenie ilości materiału pozostałego w magazynie na podstawie zebranych przez nie punktów danych.
Wykorzystanie dronów do dokładnych, aktualnych pomiarów zapasów materiałów to taktyka budowania efektywności nowej generacji. Skanowanie zapasów materiałów z powietrza pozwala upewnić się, że zarówno pracownicy biura, jak i załoga na miejscu wiedzą, ile zapasów im pozostało.
Dzięki tym informacjom w czasie rzeczywistym brygadzista wie z wyprzedzeniem, kiedy należy zamówić więcej materiałów, a liczenie za pomocą drona oznacza mniej pracy ręcznej.
LiDAR
W niektórych przypadkach modelowanie 3D miejsca pracy i pomiar objętości zapasów można przeprowadzić za pomocą modułu wykrywania i pomiaru światła (LiDAR).
LiDAR opiera się na impulsach światła, wyczuwając pozycję punktów w przestrzeni bezpośrednio przez te impulsy, a nie składając modele 3D na podstawie zdjęć lotniczych.
…I wiele więcej
Kompletne wyposażenie drona nie obejmuje tylko najnowszej technologii mapowania, skanowania i czujników. Te UAV są również wyposażone w automatykę lotu i funkcje inteligentnego lotu, aby pomóc operatorom i zapewnić bezpieczeństwo i stabilność.
Technologia baterii również poszła naprzód w ostatnich latach, zapewniając pilotom informacje o czasu lotu pozostałego im do końca.
Dzięki tak zaawansowanym możliwościom, szkolenie użytkowników stało się w ostatnich latach szybsze i łatwiejsze. Nadal istotne jest, aby pracownicy byli odpowiednio certyfikowani i przeszkoleni w zakresie sprzętu, którego będą używać, a organizacje nadal potrzebują zezwolenia na loty dronów w przestrzeni powietrznej nad miejscem pracy.
Jednak bariera wejścia w użytkowanie dronów nigdy nie była niższa.
Role dla dronów na placu budowy
Zestawiając zadania, które wykonawcy mogą wykonać za pomocą dronów w budownictwie, można zbudować jasny obraz tego, jak wszechstronne i wartościowe są te UAV. Bez względu na wielkość organizacji i jej specyficzne potrzeby, prawdopodobnie istnieje jakieś zastosowanie dla drona w ramach jej przepływu pracy. Te potencjalne zastosowania obejmują:
- Pomiary terenu i modelowanie 3D: Rozpoczynając od początku pracy, możliwe jest, aby ekipy budowlane tworzyły dokładne mapy 3D w oparciu o lotnicze pomiary dronem. Częste aktualizowanie tych map i udostępnianie danych z drona wszystkim zainteresowanym stronom sprawia, że działy są na tej samej stronie. Posiadanie takiego kompleksowego zapisu postępu budowy umożliwia ekipom wykrywanie potencjalnych zagrożeń, a także śledzenie wyników projektu w stosunku do prognoz i wprowadzanie korektów w razie potrzeby.
- Obliczenia wolumetryczne: Obliczanie objętości zapasu pozwala na bardziej precyzyjne planowanie przy określaniu sposobu zarządzania zapasami na placu budowy. Niezależnie od tego, czy wykorzystuje się fotogrametrię czy LiDAR, jest to sposób na zwiększenie wydajności kluczowego przepływu pracy na placu budowy. Zrozumienie, ile zostało danego materiału (i gdzie jest on zlokalizowany), stanowi pomoc w logistyce.
- Monitorowanie zasobów: Oprócz śledzenia objętości zapasów materiałów, ekipy budowlane mogą wykorzystać zdjęcia lotnicze i modele do śledzenia ruchu dużych aktywów na rozległym placu budowy. Znajomość pozycji aktywów z dnia na dzień jest pomocna w zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom na placu budowy i upewnieniu się, że sam sprzęt jest bezpieczny.
- Monitorowanie informacji o budynku (BIM): BIM to cyfrowy proces projektowania, który przebiega równolegle do fizycznych prac budowlanych. Wykonawcy mogą zapewnić, że ich projekty są na dobrej drodze, przechwytując rzeczywiste dane geoprzestrzenne z dronów i porównując je ze swoimi wstępnie zwizualizowanymi projektami BIM. Możliwe jest nawet wykorzystanie dronów LiDAR do zbierania informacji o wnętrzach budowanych struktur i dodawanie tych danych do systemów BIM.
- Inspekcje: Przeprowadzenie inspekcji za pośrednictwem drona pozwala wykonawcom zebrać informacje z placów budowy bez narażania pracowników na potencjalne ryzyko poprzez zmuszanie ich do wchodzenia do niebezpiecznych obszarów. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych funkcji drona, takich jak “AI Spot Check”, która umożliwia oznaczanie obiektów w obrębie terenu, operatorzy mogą zmniejszyć ryzyko przeoczenia czegokolwiek z powodu błędu ludzkiego.
- Ogólne planowanie i organizacja: Nie wszystko, co może osiągnąć dron, mieści się w zgrabnej kategorii, co jest jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy związanych z wykorzystaniem tej technologii na placu budowy. Gdy wykonawcy potrzebują dodatkowej pary oczu na jedną z części realizowanej pracy, mogą wysłać zaawansowanego drona aby uzyskać nową perspektywę. Taka elastyczność pomaga w sprawnym prowadzeniu prac.
Idealne wyposażenie drona w budownictwie
Jedną z najbardziej zauważalnych cech branży dronów jest to, jak szybko rozwija się technologia. Najnowsze drony są lekkie, niedrogie i wyposażone w czujniki, które zapewniają niezbędny poziom precyzji do wykorzystania w sektorach takich jak budownictwo. Nawet organizacje, które rozważały zastosowanie dronów w ciągu ostatniej dekady, mogą być zaskoczone tym, jak zaawansowane stały się dzisiejsze bezzałogowe statki powietrzne.
Ten szybki rozwój doprowadził do zwiększonej adopcji dronów w budownictwie i w różnych rolach, ponieważ stało się jasne, że te narzędzia mogą zwiększyć możliwości załóg w sposób, który zwiększa wydajność miejsca pracy, a jednocześnie zapewnia pracownikom bezpieczeństwo. Używanie dronów oznacza, że pracownicy są chronieni przed potencjalnym niebezpieczeństwem podczas nawigacji do każdej części miejsca pracy, co jest cenną i wcześniej niewykorzystaną możliwością.
Tak jak istnieje wiele zastosowań dronów na placu budowy, istnieje wiele potencjalnych modeli UAV, które wykonawcy mogą wdrożyć. Prawdopodobne opcje dla operacji na placu budowy obejmują:
- Phantom 4 RTK: Firmy, które potrzebują skutecznego mapowania 2D i 3D za pomocą kinematyki w czasie rzeczywistym, mogą zainwestować w Phantom 4 RTK. Ten dron jest kompaktowy i niedrogi, a jednocześnie umożliwia użytkownikom przechwytywanie danych o pozycji z dokładnością do centymetra dzięki wbudowanemu modułowi RTK.
- Matrice 300 RTK: Matrice 300 RTK to zaawansowany i wszechstronny dron, który obsługuje ładunki użyteczne – może przenosić jednocześnie do trzech opcjonalnych czujników o wadze do 2,7 kg. Wyposażając go w czujnik Zenmuse L1 LiDAR, wykonawcy mogą tworzyć chmury punktów, które mogą informować o procesie budowy. A dzięki Zenmuse P1 z sensorem 45 MP można zbierać wysokiej rozdzielczości zdjęcia i ortomozaiki miejsca robót.
- Parrot Anafi AI: ANAFI Ai to pierwszy dron, który wykorzystuje 4G jako główne łącze danych pomiędzy dronem a operatorem. Użytkownicy nie będą już doświadczać ograniczeń transmisji dzięki łączności 4G. ANAFI Ai zapewnia profesjonalistom nowe funkcje, które zmieniają sposób korzystania z dronów: Kamera 48 MP, inteligentne unikanie przeszkód podczas autonomicznych misji fotogrametrycznych oraz unikalną platformę z pierwszą aplikacją pilotażową o otwartym kodzie źródłowym.
Korzystanie z tych wszechstronnych opcji dronów z zaawansowanym oprogramowaniem do mapowania, takim jak DJI Terra, pozwala ekipom budowlanym zmienić sposób, w jaki patrzą na swoje miejsca pracy, wprowadzając cyfrowe dane do ich przepływu pracy.
Jeśli Twoja organizacja jest gotowa do rozpoczęcia pracy z dronami, ale nie jest pewna od czego zacząć, może opłacić się współpraca z zewnętrznym operatorem dronów lub uruchomienie hybrydowego programu dronów, obsługując część sprzętu we własnym zakresie i zlecając na zewnątrz aplikacje o dużej objętości. Niezależnie od wybranego podejścia, wykorzystanie dronów to sposób na przeniesienie budownictwa w przyszłość.