Jak działają spadochrony do dronów?
Szybki rozwój oraz coraz większa wartość dronów jakie są w powietrzu powoduje konieczność dodatkowego zabezpieczenia sprzętu przed uszkodzeniem. Awarie samych dronów, co prawda zdarzają się coraz rzadziej, jednak podczas wykonywania lotów na pilotów bezzałogowców czeka znacznie więcej zagrożeń. Jednym ze sprawdzonych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie ryzyka uszkodzenia są spadochrony do dronów. W tym artykule przedstawimy zasady działania takich produktów oraz producentów tych rozwiązań.
Jak wykorzystać spadochrony do dronów?
Większość spadochronów zbudowana jest z podobnych elementów i działają na podobnej zasadzie. Spadochrony do dronów składają z systemu wyrzutowego, gdzie umieszczony jest sam materiał na linkach oraz elementu sterującego, który wpięty jest do bezzałogowca. W ten sposób informacje dotyczące pracy drona takie jak: prędkość obrotów silnika, położenie, prędkość lotu czy opadania może być odczytywana przez komputer w spadochronie oraz analizowana do wykrycia anomalii i uruchomienia spadochronu.
Istnieją dwa główne rodzaje spadochronów. Pierwszy typ to systemy, które po ich użyciu (uruchomieniu spadochronu) należy odesłać do producenta celem ponownego „naładowania” środkiem wystrzeliwującym. Inne firmy oferują produkty, które mogą być ponownie uzupełniane samodzielnie przez operatora i nie wymaga zwrotu do producenta co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Do jakich dronów są przeznaczone spadochrony?
Większość modeli DJI zwłaszcza tych przemysłowych, może być chroniona za pomocą spadochronów. Producenci pomyśleli zarówno o posiadaczach dronów z serii Mavic 2, Phantom 4 oraz większych statkach powietrznych takich jak: Matrice 200, Matrice 300 czy Matrice 600.
Producenci i sprzedaż spadochronów do dronów
W naszej ofercie znajdują się produkty takich producentów jak Parazero, AVSS oraz DRS – Drone Rescue System.
Parazero
Firma Parazero powstała w 2014 roku w Izraelu. Wizją ParaZero jest wykorzystanie technologii bezpieczeństwa dronów – systemu SafeAir w celu uwolnienia pełnego potencjału komercyjnej branży dronów. ParaZero jest notowana na Australijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pod symbolem PRZ. Drony Phantom 4 wyposażone w SafeAir otrzymały pierwsze w historii odstąpienie od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) dotyczące lotów nad ludźmi z systemem spadochronowym. Rozwiązania bezpieczeństwa dla dronów ParaZero umożliwiają dronom bezpieczne działanie nad zaludnionymi obszarami i wykonywanie lotów poza zasięgiem wzroku. W ofercie Parazero są spadochrony do dronów z serii Mavic, Phantom 4, Matrice 200 i 600 ale firma proponuje również rozwiązania dedykowane do innych platform budowanych na zamówienie.
AVSS
Założona w 2017 roku, AVSS to kanadyjska firma lotnicza komercjalizująca technologie bezpieczeństwa dla miejskiej mobilności powietrznej. Pierwszymi dostępnymi na rynku produktami AVSS są systemy spadochronów do komercyjnych dronów. Spadochronowy system ratunkowy AVSS przeszedł liczne iteracje, gruntowne analizy inżynieryjne i kompleksowe testy w terenie.
Systemy AVSS spełniają wymagania dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa dla komercyjnych pilotów dronów, łatwo integruje się z operacjami komercyjnymi, spełnia kompleksowe standardy firm trzecich i spełnia rygorystyczne wymagania władz lotnictwa cywilnego. Firma AVSS przygotowała swój spadochron do dronów DJI Matrice 200 / 210 (PRS-M200) , Matrice 300 (PRS-M300) oraz Aeryon Labs / FLIR SkyRanger. Niska waga (ok. 790g – 850g) dwie kapsuły spadochronowe oraz system Parachute Pods™ z możliwością wymiany na miejscu to najważniejsze elementy systemu oferowanego przez AVSS.
DRS
Drone Rescue Systems GmbH, z siedzibą w Graz w Austrii, opracowała inteligentne systemy spadochronowe które uruchamiają się w sytuacji awaryjnej i bezpiecznie sprowadzają uszkodzony dron na ziemię. Zaletami systemów, poza ich oczywistymi podstawowymi właściwościami, są liczne interfejsy i możliwości integracji. Oznacza to, że firma oferuje rozwiązania dla prawie wszystkich dronów o maksymalnej masie startowej od 2 kg do 25 kg oraz głównych modeli DJI M300, DJI M600 i DJI M210. Pierwszy standardowy system został wprowadzony dla DJI M600 w 2018 roku; systemy niestandardowe są dostępne od 2016. Wszystkie spadochronowe systemy ratunkowe DRS są podobnie zaprojektowane. Oprócz klatki węglowej, w której przechowywany jest spadochron, systemy ratunkowe składają się z inteligentnej elektroniki, która niezależnie od sterowania lotem monitoruje stan lotu. Firma oprócz produkcji spadochronów współpracuje z Niemieckim Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) nad innowacyjnymi projektami, takimi jak projekt FALCon, który koncentruje się na opłacalnym i przyjaznym dla środowiska transporcie satelitarnym.
Kto powinien zakupić spadochron do drona?
O zakupie dodatkowego zabezpieczenia w postaci spadochrony powinny pomyśleć przede wszystkim służby mundurowe, firmy w których wykorzystywane są drony w ramach zadań pracowników oraz osoby latające dronami w terenach zabudowanych. Spadochrony sprawdzają się zwłaszcza wypadkach gdzie odpowiedzialność za rozbicie sprzętu może nie być przypisana do konkretnej osoby, a koszty związane z naprawą nie będą przerzucone na pracownika. Dodatkowa ochrona, ograniczenie odpowiedzialności oraz ryzyka związanego z ewentualnymi kosztami to ważne argumenty, które przemawiają za zakupem takiego sprzętu.